Ege Haberleri

EGE

  İZSU, dere temizliklerini kendisi yapacak

  İZMİR, (DHA)
  01 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 2012 - 10:09

  İZSU Genel Müdürlüğü, bugüne kadar ihaleyle gerçekleştirdiği toplam 213 derenin bakım ve temizliğini, hizmet filosuna kattığı 20 adet iş makinesi ile 20 adet kamyonla bundan böyle kendisi yapacak.

  Yeni araçlar, ağustos ortasından itibaren iş başı yapmaya başlayacak.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, mücavir alan içinde yer alan derelerin bakım ve temizlik çalışmalarını bundan sonra kendi araçlarıyla yapacak. Dereleri, bugüne kadar hizmet alımı yoluyla ihale ederek temizleyen İZSU, artık filosuna kattığı 20 adet iş makinesi ile 20 adet damperli kamyonla hizmet verecek. Yeni araçlar, ağustos ayının ortasından itibaren aktif olarak çalışmaya başlayacak.
  Kent genelinde ıslahı yapılmış ya da yapılmamış toplam 213 deredeki bakım ve temizleme çalışmalarını bugüne kadar hizmet alımı yoluyla ihale ederek gerçekleştiren İZSU, bundan sonra söz konusu çalışmaları kendi iş makinaları ve personeliyle yapacak. Böylece, derelerde ilgili yaşanabilecek olağan dışı bir durumda, bütün iş makinaları anında müdahale etme kabiliyetine sahip olacak. Ekonomik olarak da avantaj sağlayacak olan yeni araçları, bölgesine ve teknolojiye hakim çalışma grupları kullanacak. Dolayısıyla bakım ve temizlik çalışmalarının daha planlı ve programlı olarak yürütülmesi de sağlanacak.
  Derelerin hem yağışlı kış aylarında taşkınlara sebep olmaması, hem de denize atık ulaştırmaması amacıyla, derelerin bakım ve temizlikleri İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yıl boyunca sürdürülüyor. İZSU'nun Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak geçtiğimiz Mart ayında kurduğu Dereler Bakım ve Körfez Tarama Şube Müdürlüğü, tüm derelerin bakım ve temizlik çalışmalarının yanısıra, İzmir Körfezi'nin su kalitesinin iyileştirilmesine yönelik tarama faaliyetlerini yürütmeyi de hedefliyor

  11 MİLYON TL'LİK YATIRIM
  İZSU, derelerin bakım ve temizliklerinde kullanılacak araçlar için ilk etapta bir makine parkı oluşturdu. Bu kapsamda parka 5 adet 30 tonluk kırıcı hatlı paletli ekskavatör, 7 adet 18 tonluk kırıcı hatlı lastik tekerlekli ekskavatör ve 6 adet teleskop bomlu kırıcı hatlı kazıcı yükleyici ile kırıcılarını satın aldı. 1 adet 15 lastik tekerlekli yükleyici ve 1 adet 25 tonluk paletli yükleyici olmak üzere toplam 20 adet iş makinesi alan İZSU, bunların yanısıra 20 adet 14 metreküp kapasiteli damperli kamyon da satın alarak hizmet filosunu genişletti. Filoya dahil edilen 20 iş makinesi ile 20 kamyonun toplam maliyetinin ise 11 milyon 881 bin TL olduğu belirtildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı