BURSA HABERLERİ

İznik’te 2000 yıllık İstanbul Kapı'nın restorasyonu başladı

DHA
30.03.2017 - 11:56Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)- ROMA, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan, 1’inci ve 7’nci konsülün toplanması nedeniyle Hıristiyanların önemli hac merkezlerinden Bursa'nın İznik İlçesi'ndeki surların en gösterişli bölümü olan 2000 yıllık İstanbul Kapı'da restorasyon çalışması başlatıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak İstanbul Kapı restorasyonu için yaklaşık 4.5 milyon TL harcanacak.
Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, rotayı İznik’e çevirdi. Doğu Roma ve Selçuklu imparatorluklarına başkentlik yapan hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için büyük önem taşıyan İznik’in kısa zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmalara hız verildi. Büyükşehir Belediyesi, göl içindeki batık bazilikanın sualtı müzesine dönüştürülmesi, antik tiyatro, çini fırınları, Abdülvahap Tepesi, hanlar ve medreselerle ilgili projelere devam ederken, İznik denilince ilk alan gelen 2000 yıllık surlarda da restorasyon çalışmalarına başlandı.
Toplam 4 bin 970 metre uzunluğa sahip, 12 tali kapısı ve 10 -15 metre aralıklarla yapılmış 114 kulesi bulunan, dönemin savaş ve savunma stratejilerinin de inceliklerini yansıtan İznik surlarındaki restorasyon İstanbul Kapıda başladı. İlk yapımı M.S. 1. yüzyıla tarihlenen ve antik Niceae kentinin kuzey girişinde yer alan İstanbul Kapı, Konstantinapolis’e açıldığından surların en gösterişli kapısı olma özelliği taşıyor. Yüzyıllar boyu pek çok kuşatma, doğal afet ve müdahaleler sonucunda değişimler geçirerek, günümüze ulaşan İznik surlarının en karakteristik bölümlerinden İstanbul Kapı, restorasyonun ardından tüm bu medeniyetlerin izlerini gelecek kuşaklara aktaran özgün bir eser haline gelecek.
İZNİK’TE BİR HAYAL GERÇEKLEŞİYOR
Surlarda restorasyonun başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan İznik’te tarihi miras çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, "Göl içindeki 1800 yıllık bazilikadan çini fırınlarına, Roma tiyatrosundan Yeşil Cami’ye kadar tüm tarihi eserler üzerinde çalışıyoruz. Bir sur içi kenti olan İznik’te surların ayağa kaldırılması yıllardır konuşuluyordu. Onu yapmak da bizlere nasip oldu. Çalışmaları İstanbul Kapı’dan başlatıyoruz. Yaklaşık 4.5 milyon TL harcayacağımız ilk etap çalışmalarının ardından tüm kapı, sur ve kuleler birer birer özgün kimliğine kavuşacak" dedi.
TÜRKİYE’NİN İKİNCİ EN UZUN SURLARI
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da 4 bin 970 metre ile Türkiye’nin en uzun ikinci surlarına sahip olduklarını hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin İznik’te tarihin ayağa kaldırılması noktasında hiçbir gayreti esirgemediğini vurgulayan Sargın, "Büyükşehir Belediyemizin yatırımıyla bu surları gelecek nesillere aktaracak olmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Sur aralarının temizlenmesi çalışmaları da bitmek üzere. Artık güneyden sur aralığına girenler, kuzeye kadar rahatlıkla bu tarihi atmosferde yürüyebilecek" dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri, çekiç ve murçla sur duvarına yaptıkları ilk müdahale ile restorasyonunun startını verdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden İznik’te 2000 yıllık İstanbul Kapı'nın restorasyonu başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 11 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İznik’te 2000 yıllık İstanbul Kapı'nın restorasyonu başladı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı