BURSA HABERLERİ ORHANGAZİ HABERLERİ

45 bin yavru bırakıldı

Hasan BOZBEY/ORHANGAZİ (Bursa), (DHA
28.06.2018 - 11:42Son Güncelleme :

BURSA'nın İznik Gölü'ne, çeşitli bölgelerden getirilen 45 bin yavru sazan bırakıldı

Hasan BOZBEY/ORHANGAZİ (Bursa), (DHA

Yavru sazanlar, Orhangazi İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince gölün iki yakasında, farklı noktalardan göle salındı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ekiplerince yurt genelindeki tüm iç göllere yavru sazanlar bırakılırken, İznik Gölü’ne de 45 bin yavru sazan salındı. Bakanlık tarafından Antalya'daki özel tesislerde yetiştirilen yavru sazanlar, Orhangazi’ye getirilerek, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teslim edildi. Müdürlüğe bağlı ekipler, gölün güney yakasında Narlıca ve Sölöz sahilinde, kuzey yakasında ise Yeniköy ile Üreğil altında toplam 45 bin yavru sazanı göle bıraktı. İlçe müdürlüğü yetkilileri, su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması, gelecek nesillere miras olarak bırakılabilmesi ve iç sulardaki su ürünleri stoklarının takviyesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca İznik Gölü’ne tahsis edilen yavru sazanların göle salındığını kaydetti. 
Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş, İznik Gölü'ne her yıl yavru sazan bırakıldığını belirterek, "Bu yıl ilk etapta 45 bin adet yavru sazan göle bırakıldı. Geçen yıl 400 bin civarında yavru sazan bırakılmıştı. Bu yıl da dönem dönem bu sayıya ulaşılacağını umuyorum" dedi. Başkan Bektaş, bilinçsiz avlanmaya karşı vatandaşları ve balıkçıları da uyardı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Orhangazi haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Orhangazi ilinden 45 bin yavru bırakıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Haziran 2018 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 45 bin yavru bırakıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı