« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İzni aldı kazmayı vurdu

Spor Bakanlığı’ndan gelen son dakika şartlı izniyle tarihi stadın yıkımı başlatıldı.Beşiktaş, yıllardır hayalini kurduğu yeni stadına kavuşmak için dün ilk adımı attı. Stadın yıkımına yeni açık tribünden başlandı. İnönü’ye ilk darbeyi Başkan Fikret Orman vurdu.

İsmail Er
SON GÜNCELLEME

SON günlerde yıkılıp yıkılamayacağına dair belirsizlikler oluşan İnönü Stadı’na dün ilk kazma vuruldu.
İlk yıkımı Beşiktaş Başkanı Fikret Orman bizatihi kendisi yaptı. Siyah beyazlı kulüp böylece ezeli rakipleriyle oluşan gelir farkını kapatmak için en önemli projesinin startını dün somut bir adımla başlattı.

İHALE YAPILANA KADAR DURACAK

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın ihale olmadan stadın yıkımına izin vermeyeceğini açıklamasından sonra gözler dünkü yıkım törenine çevrilmişti. Sabah saatlerinde de Kılıç, twitter hesabından izin konusuna vurgu yaptı. Ancak akşam üzeri kulübün açıkladığı şekilde saat 18.00 sularında kulüp yeni açık tribünden yıkıma başladı. Ancak kulüp bu ilk kazmayı vurmak için bakanlıktan gerekli izni aldı.
Alınan müsadeye göre Beşiktaş Kulübü, stadın yapım ihalesini sonuçlandırına kadar stadı yıkımını tamamlamayacak. Yani ihale bitene kadar yıkım işlemi dün gerçekleştirilen kısımla sınırlı kalacak.

‘BAKANIMIZ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ’

YIKIM için düzenlenen törende Başkan Fikret Orman da dünkü yıkımın sembolik olduğuna vurgu yaparak, “Biz yasalara göre hareket ederiz. Bugüne kadar başta Başbakanımız ve bakanlarımız bize büyük destek verdi. Onların bu desteği olmasaydı, bugün bu halde olamazdık. Sonuç olarak geçen hafta itibariyle yıkım ruhsatını aldık. Artık iş icraata kaldı” dedi. Seçim sürecine girildiği için bazı engellemelerle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Orman, “Bunlara hep sustuk. Kamuoyu yanlış yönlendirildi. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile görüştüm. Bakanımıza bir takım yanlış bilgiler iletildiğini inanıyorum” dedi

‘BAKANLIKTAN LAZIM OLAN İKİ SATIR YAZI’

YIKIMA  dair ihalelerini yaptıklarını anlatan Orman, “Bir binanın üzerinde ilk etapta yıkım ruhsatı alınır. Bina arazi haline gelmeden yeni bir imar durumu verilmez. İlk etapta inşaat yıkım ruhsatı verilir. Biz de bu süreçte ilerliyoruz. Bakanımızla gayet uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Kamuoyunun göstermiş olduğu gibi aramızda bir problem yoktur. Aramızda yaptığımız protokole göre hareket ediyoruz.
Bakanlık bize stadın yapım aşaması olan bin gün için kirasını ödemeyeceğimizle ilgili izin vermesi gerekmektedir. Bu iki satırlık yazıdır. Bu kamuoyunda abartıldığı gibi bir durum değildir” diye konuştu.

Başbakan: İnönü’de pürüz yok

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın itirazlarına karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İnönü Stadı’nın yıkımına dair bir pürüz olmadığını söyledi.
Bir özel kanalın canlı yayınında konuşan Erdoğan, “İnönü Stadyumu bizim önümüze yine geldi. Beşiktaş Kulübü’nün müracaatları filan var. Biz gerekli olumlu yaklaşımı gösterdik. Gerekli desteği veriyoruz. Biraz geriye çekilmek kaydıyla İnönü Stadyumu yeniden yapılacak” dedi.

Yeni stad Ekim 2014’te açılacak

YAPIM sürecini BJK İnşaat AŞ’nin sürdüreceği stadın kapasitesi 42.500 kişi olacak. Statta özel 1903 locası artı 143 loca yer alacak. Kapalı restoran alanı 2 bin 123 metrekare, teras restoran alanı 2 bin 520 metrekare. Statta 600 araçlık VIP otoparkı da bulunacak.
Kulüp, deniz tarafındaki tarihi bölümü koruyarak stadı yeni açık tribün tarafından geriye çekerek yapmayı planlıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz