Gündem Haberleri

  İzmuhambetov: Kazak petrolünün BTC ile taşınması 2010 yılında mümkün olabilir

  A.A.
  31.07.2007 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Kazakistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Baktikoja İzmuhambetov, “Kazak petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattıyla taşınması 2010 yılında mümkün olabilir” dedi.

   Merkezi Bakü'de bulunan Trend ajansının haberine göre İzmuhambetov açıklamasında, Eni şirketi tarafından Kaşagan yatağında gerçekleştirilecek çalışmalarla günlük 1,5 milyon varile kadar üretim yapılacağını ifade ederek, bunun da sadece tek bölgeden yapılacak üretimin yıllık 70 milyon tona kadar ulaşması anlamına geleceğini kaydetti.
  İzmuhambetov, Atrav-Samara boru hattı ve Kazak petrollerinin Rusya üzerinden taşınmasını sağlayacak güzergah olan Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu (KTK) ile karşılaştırıldığında BTC ile petrolün taşınmasının Kazakistan için daha masraflı olacağını, ancak 2010 yılından itibaren ülkede petrol üretim hacmi artacağı için Kafkasya güzergahının da gerekli olacağını belirtti.

  İzmuhambetov, “2010 yılında petrol üretiminin hacmi artacak ve Kafkasya güzergahına da ihtiyaç duyulacak. Çünkü KTK'nın imkanları sınırlıdır” dedi.

  Kaşagan yatağının dışında Tengiz, Cemçujina, Ataş, Tüb-Karagan ve Kurmangazı yataklarında üretime başladıkları zaman petrol hacminin de dolayısıyla artacağını ifade eden İzmuhambetov, petrolün taşımasıyla ilgili konuların şimdiden belirlenmesinin gerektiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı