Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmit'te depremzedelerden yine protesto

  İZMİT (Kocaeli), (DHA
  27 Ocak 2011 - 16:27Son Güncelleme : 27 Ocak 2011 - 16:26

  İZMİT’in Arızlı Mevkii’nde 17 Ağustos 1999 depreminden sonra dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in 10 milyon dolarlık hibesiyle inşa edilen, hak sahibi olamamış depremzelerin yerleştirildiği konutlardaki sorun hala çözülemedi. Buradan çıkarılmak istenen ve 2 yıldır buna direnen depremzedeler bugün kent merkezinde yine protesto gösterisi yaptı.

  Marmara Depremi’nin ardından birinci derecede yakınlarını kaybedenlerin yerleştirildiği 237 konuttan yaklaşık 100’e yakını boş. Buraya yerleştirilen Vali Muavinleri, Daire Müdürleri ile polis şefleri de yaşanan sorunlar nedeniyle Vali Ercan Topaca’nın talimatıyla daireleri boşalttı. Depremzedelere de TOKİ’nin yaptırdığı konutlardan çok düşük taksitlerle ev önerildi. Yaklaşık 60 aile bunu kabul ederken 100 civarında depremzede ise dairelerini terketmemekte direniyor.

  Kocaeli Valiliği’nin "Süreniz doldu" diyerek çıkmalarını istediği, depremzedelerden 30’u, bugün Mimar Sinan Üstgeçidi altında protesto gösterisi yaptı. Depremzedeler adına açıklama yapan Çisem Uğur depremzedelerin ruhsal dengelerin bozulduğunu söyledi.

  Depremzedelerin zor şartlar altında yaşadığını söyleyen Çisem Uğur, "2001 yılından itibaren gerek hukuksal gerekse de fiili mücadele içersindeyiz. Kocaeil Valiliği’nin, Arızlı Konutları ile ilgili söylemleri depremzedelerin ruhsal dengelerini bozmaktadır. Bir an önce bu sorunların çözülmesini istiyoruz" dedi. Depremzedeler daha sonra yürüyüş yolu boyunca sloganlar atarak Kocaeli Adliyesi’ne kadar yürüdü. Kocaeli Valiliği tarafından Kocaeli 2. İcra Mahkemesi’ne açılan tahliye davası kapsamında depremzedeler kendilerinden istenen 2002 ve 2010 yılları arasında ödedikleri aidat dekontlarını mahkemeye teslim etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı