Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmit'te büyük dolandırıcılık

  Hürriyet Haber
  05 Mayıs 2010 - 12:35Son Güncelleme : 05 Mayıs 2010 - 12:35

  İzmit Derince'de Ören Yapı Market adı altında faaliyet gösteren firma çok sayıda kişi ve kuruluşu dolandırararak ortadan kayboldu.

  Mart ve Nisan aylarında piyasadan otel projelerinde kullanılmak üzere , klima, kombi, radyatör,pimapen, izolasyon inşaat malzemeleri ve forklift gibi çok farklı kalemlerde malzemeleri Mayıs ayına Çek yazarak satın alan firma 30 Nisan günü ortadan kayboldu. Mayıs ayında çeklerinin ödenmesini bekleyen firmalar ödemelerin yapılmadığını anlayınca firmanın kapısına koştu , fakat kimseyi bulamadı.

  Dolandırıcılık davası ile ilgili Derince polis merkezine 10 firma başvuru yaptı ve dosya savcılığa gönderlidi. Yetkililer mağdur kişi ve firmaların sayısının artacağını söylerken, ortada önceden planlı ve organize bir şekilde dolandırıcılığın yapıldığını söyledi.

  Bu şekilde dolandırıcılık yapan firmaların, satın aldıkları cihazları değerinin altında spot piyasa olarak tabir edilen kişi ve kurumlara sattığı belirlendi. Ören Yapı Market adına satış yapılan cihazlardan biri İzmir'de bir spot mağazada bulundu.

  Olay, duyarlı bir vatandaşın garantisiz olarak satılan bir klimanın seri numarasını alıp firmanın Türkiye Distribütörüne bildirmesi ve bilgi istemesiyle ortaya çıktı.
  Firma yetkilileri bu şekilde satılan ürünlerle ilgili olarak tüketicileri her türlü malzeme satın alırken , satın aldıkları bayini yetkili olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmaya ave araştırmalarını tavsiye ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı