Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmit temizleniyor

  Hürriyet Haber
  21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.03.1998 - 00:01

  Çevre Entegre Tesisleri'nde 8 ayda, 2 bin ton katı sanayi atığı yok edildi. Tesislerde 100 bin ton evsel, bin ton endüstriyel atık depolandı, 17 bin ton çamur da arıtma tesislerinde tutularak Körfez'e dökülmesi önlendi.

  İzmit Büyükşehir Belediyesi'nce kurulan Çevre Entegre Tesisleri'nde, 8 ayda toplam 6 bin ton sanayi atığının ve 100 bin evsel atığın çevreye zararsız hale getirildiği, 17 bin ton çamurun da, arıtma tesisinde tutularak İzmit Körfezi'ne dökülmesinin önlendiği bildirildi.

  İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ) Genel Müdürü Kenan Evin, yaptığı açıklamada, yılda 35 bin ton katı atık yakma kapasitesine sahip olan tesise, 8 ayda gelen 5 bin ton atıktan 2 bin tonunun, yakılarak yok edildiğini söyledi. Evin, depolanan atıklardan 3 bin tonunun, yakma işleminin sürdüğünü ve yıl sonuna kadar bu rakamın 18 bin tona yükseltilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

  Evin, tesislerin devreye girmesinden bu yana 100 bin ton evsel atık ve bin ton sanayi atığı depolandığını bildirerek, depolama yapılan kesimin, belirli bir süre sonra yeşillendirileceğini belirtti.

  Atıksu Arıtma Tesisleri'nde ise 1 yılda 8 milyon metreküp su arıtıldığını ve 17 bin ton çamur tutulduğunu bildiren Evin, tutulan çamur miktarının, bin 700 kamyona eşit olduğunu dile getirerek, ‘‘Tesisimiz, bu çamurların İzmit Körfezi'ne bırakılmasını önlemektedir’’ dedi.

  Kocaeli bölgesinin, yılda 50 bin ton atık üretme kapasitesine sahip olduğunu bildiren Evin, ‘‘400 sanayi kuruluşuyla görüşüp, atıklarını göndermesini istedik. Bunlardan 100'ü atıklarını gönderdi. Diğer sanayi kuruluşlarının da atıklarını göndermesi için çalışmalarımız sürüyor’’ dedi.

  Sanayicilerin, bugüne kadar atıklar için bedel ödemeden sorunu çözdüğünü ve tesislere bedel ödeyecekleri için ilk aşamada olaya sıcak bakmadığını bildiren Evin, ‘‘Oysa fiyatlarımız, Avrupa'da atıklar için uygulanan fiyatların 3'te 1'i oranındadır’’ diye konuştu.

  Evin, atıkların yönlendirilmesi ve tamamının tesislere ulaştırılması için, ‘‘Bölge Atık İdaresi’’ oluşturulması gerektiğini kaydetti.

  Kenan Evin, Greenpeace'in yanı sıra bazı çevreci kuruluşların, tesisler için gösterdiği tepkilerin de bilimsellikten uzak olduğunu savundu. Evin, çevreci kuruluşların tepkisine neden olan bazı atıkların, tesislere kabul edilmediğini bildirdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı