KOCAELİ HABERLERİ

İzmit, Sanatın Merkezi Olacak

IHA
22.07.2015 - 15:36Son Güncelleme :

İZMİT BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILAN KÜLTÜR TEPESİ'NİN 2. ETABI İÇİN PROJELER HAZIRLANDI.

IHA

İzmit Belediyesi tarafından yapılan Kültür Tepesi Projesi’nin 2. etabıyla ilgili hazırlıkların sonuna gelindiği öğrenildi.
İzmit’teki tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkılması bakımından büyük önem taşıyan Tarih Koridoru Projesi’nin en önemli ayaklarından olan Kültür Tepesi için hazırlanan 2. Etap projesi, şehre ayrı bir değer katacak. İzmit Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, kültürel mirası yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla hayata geçirilen Tarih Koridoru Projesinin 1.etabı olan Kültür Tepesi’nin devam niteliğindeki 2. etabın avan projeleri yakında tamamlanacak ve Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün onayına sunulacak.
Mevcut tarihi binaların ve ağaç dokusunun korunarak, çevresinde ortaya çıkan peyzaj alanının aktif şekilde kullanıma açılması planlanan çalışmada resim, müzik, edebiyat ve heykel sanatlarına ağırlık veriliyor. Yetkililer, bu tasarım kararlarıyla Kültür Tepesi’nin sanatın merkezi haline geleceğini belirterek, “Kültür Tepesi’ni Paris’teki ressamlar ve İstanbul’daki Pierre Loti Tepesi’nden daha güzel bir hale getirmek için bir proje hazırladık. Getirilecek fonksiyonlarla her köşede sanat dallarının harekete geçtiği, engelli, yaşlı ve çocukların da rahat kullanabileceği yol- mekan çözümleri ile mevcut tarihi yapıların harmanlandığı estetik ve aktif bir alan olması planlanmıştır. Proje onaylanır onaylanmaz çalışmalar başlayacaktır” dediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden İzmit, Sanatın Merkezi Olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmit, Sanatın Merkezi Olacak haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı