KOCAELİ HABERLERİ İZMİT HABERLERİ

İzmit Körfezi'ne akan sular 22 tesiste arıtılıyor

DHA
08.09.2017 - 12:23Son Güncelleme :
DHA

İZMİT(Kocaeli), (DHA) - KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi'ne akan atık suları 22 tesiste arıtarak suların yüzde 99'unun arıtılarak denize ulaşmasını sağlıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yatırımları ile Kocaeli'yi Türkiye'nin en fazla atık su arıtma tesisini hayata geçiren kent haline getirmeyi başardı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin çevreye gösterdiği hassasiyet sayesinde İzmit Körfezi'nde denize girilebiliyorken, Mavi Bayraklı Plaj sayısını da dörde çıkardı. Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla deniz uçağı, deniz temizleme araçlarının yanı sıra, hayata geçirilen arıtma tesisi projeleri ile Kocaeli genelindeki 22 tesis sayesinde atık suların yüzde 99'u arıtılarak denize ulaşıyor. Bu tesislerin 7'si ise ileri biyolojik arıtma tesisi olma özelliğini taşıyor. Büyükşehir Belediyesi, yatırımları ile Kocaeli'yi Türkiye'nin en fazla atık su arıtma tesisini hayata geçiren kent haline getirmeyi başardı. İzmit Körfezi 35 yıl önceki temizliğine ve güzelliğine tekrar kavuştu.

4 ADET DENİZ SÜPÜRGESİ
İzmit Körfezi sınırları içerisinde çeşitli yerlerde yüzer halde bulunan veya birikinti yapan katı ve sıvı atıkların temizlenmesi amacı ile 2007 yılından itibaren deniz süpürgesi hizmeti veriliyor. Daha önceleri 1 adet olan deniz süpürgesi 2017 yılı itibari ile 4 adet olarak hizmet sunuyor. Deniz süpürgeleri ile 2017 yılında 500 metreküp katı atığın deniz yüzeyinden toplanması ve İZAYDAŞ tesislerinde bertaraf edilmesi sağlandı. İzmit Körfezi'ne dökülen bazı derelerde özellikle yağışlar sonrası İzmit Körfezi'ne gelen yüzeysel atıkların denize ulaşmadan toplanarak bertaraf edilmesine ve oluşabilecek sıvı atıkların toplanmasına yönelik olarak sabit bariyer sistemi kurulması ise 2014 yılından bu yana uygulanıyor. İzmit sınırlarındaki Kumla ve Kiraz derelerinin denize dökülmeden önceki bölümlerine sabit bariyer yerleştirildi. Söz konusu sabit bariyerler sayesinde, özellikle yağışlı havalardan sonra dereler vasıtası ile İzmit Körfezi'ne dökülen yüzeysel katı atıklar denize ulaşmadan toplanıyor.

SU KALİTESİNE YAKIN TAKİP
Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Körfezi deniz suyu kalitesine olan etkilerini izleyebilmek ve buna yönelik güncel veri sağlayabilmek amacı ile 2007 yılı sonlarından bu yana 'İzmit Körfezi Su Kalitesinin ve Karasal Girdilerin İzlenmesi Ve Kirliliğin Önlenmesine Yönelik Önerilerin Geliştirilmesi' projesi TÜBİTAK-MAM ile birlikte yürütülüyor. İzlemeler toplam 6 deniz istasyonunda bir yıl süresince mevsimlik olarak belirli derinliklerde gerçekleştiriliyor. Ayrıca İzmit Körfezi'ne deşarj olan 8 dereden numuneler alınarak bu kapsamda izlenmesi sağlanıyor.

ACİL MÜDAHALE KONTEYNERLERİ
Acil müdahale gerektirecek deniz kirliliklerine, kirlenme ve bozulmanın önlenmesi, sınırlandırılması, giderilmesi ve çevrenin iyileştirilmesi için etkin bir şekilde müdahale edilerek önlem alınıyor. Bununla alakalı olarak 3 adet 'Deniz Kirliliği Acil Müdahale Konteynırları' temin edildi. Acil Müdahale Konteynırları bünyesinde deniz bariyeri, deniz temizleme ve kontrol teknesi, katı atık bariyeri, petrol ve yağ emici sosis bariyer ile petrol ve yağ emici pedler bulunuyor.

AMFİBİK SULAK ALAN TAŞITI
Kocaeli sınırları içerisinde bulunan göl, gölet ve derelerin, bakım ve temizlik çalışmalarını gerçekleştirmek üzere, deniz ve göl kıyılarında, açık kanalet içlerinde, dalyanlarda, bataklık ve sazlıklarda saz ve ot biçme, toplama, tırmık ve kepçe kullanmak suretiyle tarama faaliyetinde bulunacak çok işlevli, karada ve suda hareket kabiliyetine sahip amfibik sulak alan taşıtı ve yardımcı ekipmanları 2015 yılı içerisinde satın alındı. Yüzergezer sulak alan taşıtıyla İzmit Körfezi'nin çeşitli alanlarında ve özellikle halk plajlarında etkin bir şekilde yosun toplama çalışmaları yürütülüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmit haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmit haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmit Körfezi'ne akan sular 22 tesiste arıtılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:17

KOCAELİ NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • İlim Eczanesi

  İzmit
 • Özkan Eczanesi

  İzmit
 • İlkhayat Eczanesi

  İzmit
 • Eren Eczanesi

  İzmit
Sayfa Başı