Gündem Haberleri

  İzmit Körfezi'ndeki zehirli denizanalarına inceleme

  Nilgün SELVİBAYIR/İZMİT (Kocaeli), (DHA)
  29.04.2009 - 10:33 | Son Güncelleme:

  KÜRESEL ısınmanın etkisiyle sıcak denizlerdeki bazı balık türlerinin Akdeniz ve Ege'de görülmeye başlanması ardından, bir süre önce Ege ve Çanakkale Boğazı'nda görülen zehirli olduğu belirtilen ‘Chrysaora Mediterranea' cinsi denizanaları İzmit Körfezi'nde de hızla çoğalıyor. Tarım İl Müdürlüğü Deniz Ürünleri Şubesi yetkilileri İzmit Körfezi'nde ilk kez görülen denizanalarından numune aldı.

  İzmit Körfezi'nde ilk kez görüldüğü belirtilen ve kol uzunlukları 5 metreyi bulan kırmızı renkli denizanaları sahile yakın noktalarda daha yoğun görülüyor. Balıkçılar bu tür denizanalarına ilk kez rastladıklarını belirtirken, dün akşam saatlerinde Çevre İl Müdürlüğü ile Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bunlardan numune aldı. Tarım İl Müdürü Mehmet İncir, Deniz Ürünleri Şubesi görevlilerinin aldığı mununelerin inceleneceğini belirterek şunları söyledi:

  “Bu gördüğümüz denizanası bizim Körfez'e yabancı olduğu bir canlı. Mühendis arkadaşlarımızla geldik. Görüntü, resim ve numune aldık. En üst ilgili yerlere gönderip tahlil ettirip bakacağız. Bizim bölgede şimdiye kadar görülmemiş bir deniz anası. Şimdi incelemeden tahlil yapmadan zehirli olup olmadığını söylemek doğru değil. İlgili laboratovarlara göndereceğiz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı