İzmit Körfez Geçişi'nde müteahhite 15 gün süre

Hürriyet Haber
27 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mart 1999 - 00:01

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), İzmit Körfez Geçişi projesinin sözleşmesini imzalamaya gelmeyen Anglo-Japanese-Turkish Consortium (AJTC)'a 15 gün ihtar süresi gönderdi. KGM, yerli ortağı Enka olan Konsorsiyum'un bu süre içinde de sözleşmeyi imzalamaması halinde projeyi, ihalede ikinci sırada yer alan IBKO konsorsiyumuyla görüşmeye başlayacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Ali Ilıksoy, geçtiğimiz hafta Hürriyet'e, sözleşme taslağının inceleyen Danıştay kararının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen AJTC'den ‘ses çıkmadığın’ belirtmiş ve Konsorsiyum'u uyaracaklarını bildirmişti.

1.8 milyar dolar tutarında ve Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılması öngörülen proje, tartışmalı bir ihale sürecinden sonra AJTC'de kalmış, sözleşme taslağı Danıştay'dan geçen yıl geçti. Ancak sözleşmede yer alan ‘erken fesih’ durumunda, kalan borç ile köprü kredilerini kimin nasıl ödeyeceği konusu, Karayolları Genel Müdürlüğü ile Konsorsiyum arasında uyuşmazlığa yol açtı.

Böyle bir durumda Konsorsiyum, borcu Hazine'nin garanti etmesini istedi. Ancak Hazine, borcu doğrudan garanti edemeyeceğini bildirerek, önce KGM'nin garanti etmesini istedi. Ancak KGM, bugüne kadar bir projeden kaynaklanan borcu üstlenmediği için İzmit Körfez Geçişi için de kredi borcunu üstlenmekten kaçınıyor.

Proje kapsamında yapılacak dünyanın en büyük ikinci köprüsü, İzmit Körfezi'ni 3 kilometrelik bir hatla geçerek, Orhangazi-Bursa devlet yoluna bağlanacak. Toplam 44 km uzunluğundaki proje, körfezi geçecek köprünün yanısıra, bağlantıları sağlayacak otoyolu kapsıyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı