KOCAELİ HABERLERİ

İzmit Belediyesi Vatandaşların Atıklarını Topluyor

IHA
13.07.2015 - 11:00Son Güncelleme :

İZMİT BELEDİYESİ EKİPLERİ TELEFONLA HABER VEREN VATANDAŞLARIN EVLERİNE GİDEREK ATIK YAĞLARI TOPLUYOR.

IHA

İzmit Belediyesi ekipleri kendilerine haber verilmesi halinde vatandaşların atık bitkisel yağlarını ve eski elektronik eşyalarını alarak geri dönüşüme kazandırıyor.
İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, uzun yıllardır elektronik atıklarla, bitkisel yağları toplayarak geri dönüşümünü sağladıklarını belirterek, “Vatandaşlar, ev ve işyerlerindeki elektronik atıkları çoğu kez nereye atacaklarının derdine düşerler. Belediye olarak vatandaşların kullanmadığı elektronik araç-gereçleri topluyoruz. Eski televizyon, buzdolabı, bilgisayar gibi araçların içinde civa gibi ağır metaller bulunuyor. Bu atıklar kontrolsüz şekilde doğaya atıldığında civa gibi ağır metaller, suya, toprağa ve havaya karışarak çevre kirliliğine yol açmaktadır. Böyle bir duruma imkan vermemek adına vatandaşlar ellerindeki elektronik atıkların alınması için İzmit Belediyesi’ne telefonla ulaşabilirler. Ekiplerimiz, verilen adrese gidip bu atıkları alıp geri dönüşümünü sağlamaktadır” dediler.
Yetkililer, kızartma yemeklerinde kullanılan bitkisel yağların çöpe ya da lavaboya dökülmesinin de doğru olmadığını hatırlatarak, “Özellikle ev hanımları, kullandıkları yağları dökmeyip kaplarda biriktirsinler. Belediyemize gelemiyorlarsa telefon edip bunları arkadaşlarımıza aldırarak çevrenin korunmasına katkı sağlamış olurlar” şeklinde konuştular.
İzmit’te bir hafta içinde vatandaşların araması sonucunda evlerden 110 litre bitkisel atık yağ ile 800 kilogram elektronik atık alındığı öğrenildi. İzmit’te ayda ortalama evlerden 1 ton, işyerlerinden de 10 tona yakın atık yağ toplandığı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden İzmit Belediyesi Vatandaşların Atıklarını Topluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmit Belediyesi Vatandaşların Atıklarını Topluyor haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  18:46
 • Yatsı
  20:05
Sayfa Başı