KOCAELİ HABERLERİ

İzmit Belediyesi Tarih Turizmine 25 Milyon Harcadı

IHA
20.10.2015 - 16:25Son Güncelleme :

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan basın mensupları ile buluştu

IHA

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, tamamlanan ve devam eden projelerle ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.
Akçakoca Mahallesi’ndeki Süleyman Paşa Hamamı’nda düzenlenen basın toplantısında Başkan Yardımcıları Güray Oruç ve Mehmet Örgev, mahalle muhtarı Mehmet Şahin ile daire müdürleri de hazır bulundu. Doğan, şimdiye kadar tarih turizmine 25 milyon liralık harcandığını belirterek, "Göreve gelir gelmez kolları sıvayarak yok olmaya yüz tutan tarihi değerlere sahip çıktık. Şimdiye kadar onlarca tarihi konak, cami, hamam, çeşme restore edildi. Halen bir çok tarihi eserin restorasyonu devam ediyor. Şehrimizin ilk turizm danışma bürosunu açtık. Bu işler çok kolay olmadı ve olmuyor. Biz şehrimiz ve halkımız için doğru olanı yapmak zorundayız. Şimdiye kadar 25 milyon lira harcadığımız Tarih Koridoru Projesini önümüzdeki yıl turizme açacağız. 2025 vizyon projelerimize de 15 milyon harcandı” dedi.
"SESSİZ SEDASIZ ÇOK İŞ YAPIYORUZ"
Sessiz sedasız çok işler yapıldığını ve bir projenin Türkiye’ye örnek olduğunu da söyleyen Doğan, ”Türkiye’nin en modern hayvan pazarı ve borsasını kuruyoruz. Mahallerden sonra köylere de konaklar yapıyoruz. Halen 10’a yakın köy konağı çalışmamız var. Şimdiye kadar Gökçeler ve Çubuklu’daki 2 konağı hizmete açtık. Köylerdeki mevcut binaları da onarıyoruz. Eseler, Hakkaniye ve Ortaburun köy konakları ihale aşamasında. Köy konaklarında, köy dokusuna aykırı olmadan, muhtarlık odası, köy odası, çok amaçlı salon ve kurs odaları bulunuyor. Köylerdeki konaklara paralel olarak mahallelerdeki konak yapımlarımız da devam ediyor. Topçular mahalle konağı da önümüzdeki yıl hizmete girecek. Cephanelik bölgesi, göreve geldiğimizde atıl vaziyetteydi. Hemen kolları sıvayıp projeler hazırladık. Türkiye’nde amatör spora yapılan en büyük yatırımı Cephanelik’te gerçekleştirdik. Cephanelik Spor kompleksinden onbinlerce kişi yararlandı. Dünyanın en modern Kadın Sosyal Yaşam Merkezi de yine bu bölgemizdedir. Ayrıca Cephanelik mesire alanını da halkımızın hizmetine sunduk. Batıda Seka Park, Doğuda da Cephanelik Mesire alanından binlerce kişi yararlanmaktadır” şeklinde konuştu.
Doğan açıklamalarını şöyle sürdürdü; "Genç dostu bir belediyeyiz. Gençlerimizi seviyoruz ve onlara hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz. Gençlerimiz için örnek olacak projeler yapıyoruz. Genç Girişimciler Merkezimiz Türkiye’ye örnektir. Bu projeyi gençlerimizin biraz daha tanıması lazım. Bu proje gençlerimiz tarafından ilk defa uygulanıyor. Gençlerimiz şirketlerini kurdular buradaki ofiste her türlü faaliyetlerini yapıyorlar. Burası gençlerimiz için bir kuluçka merkezi olacak ve büyük iş adamlarını yetiştirecek. Vizyon projelerimizden birisidir. Buradaki tüm faaliyetler ücretsiz olarak yapılıyor.
3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi de vizyon projelerimizden birisiydi. İçerisinde dünyanın kafa yorduğu, tasarımların yapıldığı son derece modern ve Türkiye’de örneği ilk defa yapılan bir uygulama. Bu milli bir olaydır. Bu attığımız adım yeni büyük adımları getirirse Türkiye’de çok farklı alanlarda olduğu gibi bu alanda da büyük bir sıçrama olabilir. Dünyada lider bile olabiliriz. Biz daha iyi düşünüp daha iyi tasarlarsak 3D yazıcıların mimarı biz olur, biz üretip biz satarız dünyaya. Burada yeni bir ufuk açacağız. Okullarımızda 3D Yazıcı ve Tasarım sınıfları kurulmalı. 3D Yazıcılarını üretecek bir çalışma içerisindeyiz. Biz bu yazıcıları üretecek uygulamaları yapıyoruz."
’Tarih Koridoru’ sözünü ilk kez İzmit’te kendisinin söylediğini söyleyen Doğan, "2009 adaylık projelerimizden birisiydi. Şehrin yıllardır tarihi değeri olan, bir türlü restorasyonu başarılamamış yerlerimizi restore etmek, bunu bir gezi planı içerisinde planlayıp, tüm halkımızın beğenisine sunmak, tanımasını sağlamaktı amacımız. Kapanca Sokak’ta bazı dönemlerde bir şeyler yapılmaya çalışılmış ama başarılamamış çünkü bu çok zor bir iş. Biz yola çıktık 2 dönemdir sabırla uğraşıyoruz. Bir çok hamam, çeşme, cami ve evi kamulaştırarak restore ettik. Şuanda içinde bulunduğumuz Süleyman Paşa Hamamı da bunlardan bir tanesi. Sokak sağlıklaştırılması çalışmaları sürüyor. Kapanca Sokak’ta cephe iyileştirmeleri bitti. Sırrı Paşa Caddesi’nde cephe iyileştirmeleri devam ediyor. Akçakoca Meydanı projemizi uygulamaya başladık” ifadelerini kullandı.
Başkan Doğan, basın toplantısının arından Kapanca Sokak’ta incelemelerde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden İzmit Belediyesi Tarih Turizmine 25 Milyon Harcadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmit Belediyesi Tarih Turizmine 25 Milyon Harcadı haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:09
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı