KOCAELİ HABERLERİ

İzmit Belediyesi’nden Elektronik Atık Uyarısı

IHA
02.08.2015 - 12:02Son Güncelleme :

İZMİT BELEDİYESİ EKİPLERİ ELEKTRONİK ATIKLARI KAPIYA KADAR GİDEREK TOPLUYOR VE GERİ DÖNÜŞÜME GÖTÜRÜYOR.

IHA

İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada elektronik atıkların çöpe atılmaması istendi.
İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda eski televizyonlar, buzdolapları, cep telefonları, radyolar, bilgisayarlar, monitörler gibi elektronik atıkların çöpe atılmasıyla telafisi mümkün olmayan çevre felaketlerinin ortaya çıktığı belirtildi. Konuyla ilgili konuşan yetkililer, “Elektronik atıklar, günümüzde atık depolama sahalarındaki tehlikeli atıkların yaklaşık yüzde 70’lik bölümünü oluşturmaktadır. Bu atıklarda bulunan civa, kurşun gibi ağır metaller kontrolsüz şekilde çevreye atıldığında toprak, hava ve su kirlenmektedir. İzmit Belediyesi olarak, 5 yılı aşkın zamandır elektronik atıkları toplayarak çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır. 6 ay içinde 12 ton elektronik atık toplandı. Hedefimiz yıl sonuna kadar 25 ton elektronik atık toplamaktır. 2010 yılından beri topalağımız atık miktarı ise 105 tonu geçti” dediler.
Yetkililer, elektronik atıkları toplayarak bunların geri dönüşümünü sağladıklarını ve ekonomiye ciddi katkılar yaptıklarını da ifade ederek, “Proje sayesinde elektronik atıkların içerisinde bulunan metal, plastik gibi atıkların geri dönüşümü sağlanırken, civa ve kurşun gibi ağır metallerde doğaya zarar verilmeden bertaraf edilmektedir. Ev ve işyerlerinde elektronik atık bulunanlar İzmit Belediyesi’ne telefonla ulaşarak bunları aldırabilirler” şeklinde konuştular.
2005 yılında, yaklaşık 2 milyon ton elektronik atığın gömülerek bertaraf edildiğini de söyleyen ilgililer, “Toksik materyaller bu miktarın az bir kısmını oluştursa da, az miktarda kurşun ya da civanın bir bölgenin toprak ve suyunu kirletmedeki payı aşikardır. Bu yüzden de bu tür atıkları çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeliyiz” uyarısında bulundular.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden İzmit Belediyesi’nden Elektronik Atık Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ağustos 2015 tarihinde saat 12 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmit Belediyesi’nden Elektronik Atık Uyarısı haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı