KOCAELİ HABERLERİ

İzmit Belediyesi Atık Yağ Denetiminde

IHA
28.09.2015 - 15:43Son Güncelleme :

İZMİT BELEDİYESİ EKİPLERİ ATIK YAĞ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR.

IHA

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, restorant, lokanta ve pastanelerde kullanılmış bitkisel yağ denetimi yaptılar.
İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde bitkisel yağ kullanan işyerlerinin yağları biriktirip lisanslı firmalara teslim edip etmediklerinin yanı sıra yağ ölçümleri de yapılıyor. Yetkililer, bitkisel atık yağların lavabolardan dökülmemesi için İzmit’te 600’e yakın işyeri ile sözleşme yapıldığını hatırlatarak, “Bitkisel atık yağ kullanan işyerleri, yağları lavabolardan dökmeyerek bunları özel kaplarda biriktiriyorlar. Lisanlı firma, belirli aralıklarla işyerlerini dolaşarak bu yağları toplayarak geri dönüşümünü sağlamaktadır. Belediye olarak bizler de atık yağların firmalara verilip verilmediğini kontrol ediyoruz” dediler.
İzmit Belediyesi yetkilileri, bitkisel yağların kızartmalıklarda 3 den fazla kullanılmaması gerektiğini de hatırlatarak, “Bitkisel yağlar 3 defadan fazla kullanıldığında kanserojen etkisi yapmaktadır. Bunun içinde lokanta, restoran ve pastanelerde bitkisel yağların fazla kullanılıp kullanılmadığını da kontrol ediyoruz. Teftometre adı verilen cihaz sayesinde atık yağ içindeki polar madde miktarını ölçüyoruz. Standartlara göre polar miktarı yüzde 25’i geçmemesi gerekiyor. Bu miktarın üzerindeki işyerlerindeki yağlara el koyarken işletme sahipleri hakkında da yasal işlem yapmaktayız” şeklinde konuştular.
İzmit’te ayda ortalama 12-15 ton atık yağ toplanarak bunun biodizel olarak tekrar ekonomiye kazandırıldığı öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden İzmit Belediyesi Atık Yağ Denetiminde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmit Belediyesi Atık Yağ Denetiminde haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:21
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı