Ege Haberleri

EGE

  İzmirliler Kemal Gürüz'e sahip çıktı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  19 Temmuz 2012 - 15:01Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 15:33

  Prof. Dr. Kemal Gürüz için biraraya gelen dostları, 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan YÖK eski Başkanı'nın tutuksuz yargılanması çağrısında bulundu.

  Bornova Anadolu Lisesi mezunu Kemal Gürüz'e,  BAL Vakfı öncülüğünde yapılan organizasyonla İzmirli dostları sahip çıktı.  Prof. Dr. Kemal Gürüz’in için bir araya gelen dostları 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan YÖK eski Başkanı'nın tutuksuz yargılanması çağrısında bulundu.  Toplantıda  'Kemal Gürüz Tutuksuz Yargılansın Platformu'nun üyeleri, taleplerinin nedenlerini açıkladı. İzmir'de doğan ve eski adı İzmir Koleji olan Bornova Anadolu Lisesi'nde eğitim gören Kemal Gürüz (65)  için yaklaşık 150 kişi Kordon Otel'de bir araya geldi. Kemal Gürüz Tutuksuz Yargılansın Platformu'nda aralarında Kemal Gürüz'ün kardeşi Yüksel Gürüz, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Altay Spor Kulübü Yüksek Divan kurulu Onursal Başkanı Erdoğan Tözge, İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, Bornova Anadolu Lisesi'nin (BAL) 1964 yılı mezunları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve dernek yer aldı.
  BAL'ın 1964 yılı mezunlarından Hüseyin Tanrıöver'in yaptığı basın açıklaması  "Bizler, hiç bir ortak siyasi görüşü temsil etmeyen, toplumun değişik kesimlerine mensup, değişik yaşlarda ve değişik konumlarda kişileriz. Ortak özelliğimiz, yasalara saygılı. ülkesine bağlı, yurdunu seven insanlardan olmamızdır" ifadeleriyle başladı. Tanrıöver,  Gürüz'ün tutuksuz yargılanması çağrısında bulunarak, “Kemal Gürüz hakkında kaçma şüphesi yoktur. Kemal Gürüz'ün tutuklandığı 28 Şubat davasıyla ilgili tüm belgeler devlet arşivlerinde bulunmaktadır. Kendisinin evi, ofisi defalarca aranmış belgelerine, telefonlarına, bilgisayarına el konulmuştur. Tüm belgeler şu anda devlet elindedir, onun delilleri karartmasına olanak yoktur. 5 Aralık 2003 tarihinde görev süresi dolan Prof. Dr. Kemal Gürüz, o tarihte YÖK Başkanlığı'ndan ayrıldı. Dokuz yıl önce o tarihte YÖK'te görevli kişilerin hiçbiri bugün o kurumda çalışmamaktadır. Dolayısıyla Gürüz'ün herhangi bir kişi üzerinde baskı oluşturması olanağı da yoktur. Bu nedenlerle Gürüz'ün tutukluluk hali kaldırılmalı, bu davada tutuksuz yargılanmalı” dedi.
  Platform, başlattıkları imza kampanyasında sayının 2 bine ulaştığını duyurdu.
  Toplantıda İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Maruf Sancarlı Kemal Gürüz eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Kemal Gürüz'e sahip çıktığı için platforma "Helal olsun İzmir'e" diye bir mesaj gönderdiğini söyledi.  Kemal Gürüz'ün ODTÜ'den akademisyen arkadaşları adına yapılan konuşmada ise “Bizim Ankara’da yapamadığımızı siz İzmir'de başardınız. Biz orada her günü iki, üç arkadaş gidip ziyaret ediyor eşini yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Haksızlığı ve adaletsizliği bir türlü kabullenemediği için Kemal Gürüz'ün morali bozuk” derken aile adına konuşma yapan kardeşi "Umarız Kurban Bayramında bizimle birlikte" olur dedi.

  BAL mezunu Bornova Belediye Başkanı Kamil Oktay Sındır ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de yaptıkları konuşmalarda Gürüz'ün tutuksuz yargılanması çağrısında bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı