Ege Haberleri

EGE

  İzmirliler için çok özel film

  Hürriyet Haber
  25 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2009 - 19:15

  Dünya sinema tarihinin en önemli başyapıtı “Yurttaş Kane”, yarın akşam Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 68’li yıllarda yaşanan Sinematek ruhunun yeniden canlandırılması hedefi doğrultusunda başlattığı “Yeniden Sinematek” gösterimleri, 1941 yılı yapımı “Yurttaş Kane” ile devam ediyor. Her Çarşamba ücretsiz olarak sunulacak gösterimlerin bu haftaki filmi “Yurttaş Kane”,  sinemanın “dahi çocuğu” olarak tanımlanan Orson Welles’in  başyapıtı sayılıyor.
  Ödüle doymuyor
  Amerikan Enstitüsü tarafından “Tüm Zamanların en iyi Amerikan Filmi” seçilen film, İngiliz Film Enstitüsü’nün yaptığı ankette de eleştirmenler ve yönetmenlerce “Tüm zamanların en iyi filmi” ünvanına layık görüldü. Bu ünvanları yarım yüzyıldan uzun süredir taşımaya devam eden Yurttaş Kane; sinemaya getirdiği “net alan derinliği” gibi teknik yenilikler, yönetmen Welles’in incelikli senaryosu ve karekteri derinlemesine işleyişi ile sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri oldu. Sinema tarihinin bu önemli başyapıtı, yarın saat 21.30’da Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmirlilerle buluşacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı