Ege Haberleri

EGE

  İzmirli vekiller de ‘Kılıçdaroğlu’ dedi

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’de liderliğe aday olması İzmir’de geniş yankı buldu. CHP İzmir Milletvekilleri de “Gandi Kemal’in” arkasında olduklarını deklare etti.

  Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, yapılan son MYK toplantısına katılmadığını ancak Baykal’ın dönmesi yönündeki alınan ortak kararı desteklediğini ifade etti. Gelinen son durumda MYK’nın da değişim ve yeniden yapılanmaya karşı direnmeyeceğinin altını çizen Susam, “MYK’da alınan karar, Baykal’a yapılan komplo karşısında tepki göstermek istedik. Hem de yıllardır beraber siyaset yaptığımız genel başkanımızın siyasete devam etmesini sağlamaya çalıştık. MYK’nın görevi, parti içi birlik ve beraberliği sağlamaktır. Gelinen noktada Kılıçdaroğlu’nun adaylığını da destekleyeceğiz. MYK, böylesine köklü bir değişim ve yapılanmanın karşısında direnmez. Önemli olan tabanda mutabakatın sağlanmasıdır” dedi.
  ÇATLAK SES ÇIKMADAN
  Milletvekili Selçuk Ayhan da örgüt ve halk olarak Kılıçdaroğlu’nun arkasında olduklarını söyledi. Ayhan, “Hepimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz. Buna il başkanları da dahil. Parti tabanında çatlak ses olmadan bunun başarılması çok önemli. Kamuyonun partiden beklentisi olan doğru yapılanma çalışmaları da genel kurulun ardından hız kazanacak. Genel seçimlerde yüzde 40’a ulaşma hedefi hayal değil. Eski genel başkanımız Deniz Baykal’ın talebi olan genel uzlaşı sağlandı” diye konuştu. Kılıçdaroğlu’nun İzmir’deki en büyük destekçilerinden Abdurrezzak Erten ise, “Sürecin en başında da Kemal Bey’in adaylığının doğru olduğunu belirtmiştim. Köklü değişimin ayak seslerini örgüt tabanında da hissettik. Kılıçtaroğlu’na verilen destek, olağanüstü bir kartopu gibi büyüyor. Halkta da CHP’nin iktidara geleceği kanısı uyandı. CHP İl Başkanımız Ekrem Bulgun’un Ankara’daki açıklamalarını yanlış buluyorum. Kişisel bir görüş olabilir ancak neredeyse tüm ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları Kılıçtaroğlu’nun etrafında birleşti. İzmir halkı ve CHP örgütü Kılıçdaroğlu’nun arkasındadır” ifadelerini kullandı.
  BAŞKA ADAY ÇIKMAZ
  Ahmet Ersin: “Kılıçdaroğlu hem il başkanlarının hem de milletvekillerinin büyük desteğini aldı. Karşısına başka bir aday çıkacağını sanmıyorum. Çıksa da oy toplayamaz. Kılıçdaroğlu ezici bir üstünlükle yeni genel başkanımız olur, üstelik yoksulluk ve yolsuzlukla mücadelede etkin bir lider profili çizer.” Canan Arıtman: “Bu aşamadan sonra ikinci bir aday çıkacağına inanmıyorum. Kılıçdaroğlu, ülke genelinde parti tabanının desteğini aldı. İl Başkanımızın kişisel görüşünü açıklaması demokratik anlamda rahatsızlık yaratmaz.” Bülent Baratalı: “CHP ve eski genel başkanımız büyük bir komployla karşılaştı. Halkın ve tabanın sağduyusu ile bu süreç “şerden, hayır” noktasına getirildi. Bize düşen, Kılıçdaroğlu’na destek ve güç vermektir. Başka bir aday çıkacağına, çıksa da destek bulacağına inanmıyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı