Ege Haberleri

EGE

  İzmirli sanayici ayağa kalkıyor

  Hürriyet Haber
  31 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 30 Aralık 2009 - 21:33

  Kriz nedeniyle fabrikaların kapanıp, 6 bin kişinin işini kaybettiği Atatürk Organize Sanayi Bölgesi yavaş yavaş toparlanıyor.

  İZMİR Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, küresel ekonomik krizin yaralarını sarmaya başladıklarını, kriz öncesi düzeyine henüz ulaşılmasa da, enerji ve su tüketimlerinde mart ayında başlayan artışın devam ettiğini söyledi.
  Firma sayısı 497
  Kapanan firmaların yerinde başka firmaların faaliyete geçmesi sonucu kriz sürecinde 482’ye düşen firma sayısının 497’ ye yükseldiğini ifade eden Uğurtaş, toplam 30 bin çalışanı olan bölgede kriz döneminde 6 bin çalışanın işini kaybettiğini, ancak son dönemde firmalardan gelen eleman taleplerinde de artış olduğunu kaydetti.
  Araştırmalar
  Krizin İAOSB’nin üretim, ihracat ve istihdamına etkilerini belirlemek amacıyla yaptıkları araştırmalar sonucu elde ettikleri rakamların sevindirici olduğunu söyleyen Uğurtaş, ekim ayından itibaren geçen yıla göre enerji ve su tüketim rakamlarının arttığını vurguladı.

  UMUT VERİCİ

  Krizde 40’a yakın firmanın kapanıp, yüzde 20 istihdam kaybı yaşayan bölgede, yeni açılan firmalarla eksilen firma sayısı beşe geriledi. Özel İstihdam Bürosu’na gelen eleman taleplerinde de artış oldu. Uğurtaş, 2010’da olağanüstü siyasi ve sosyal bir sorun yaşanmadığı takdirde İAOSB’nin üretim ve ihracatının yüzde 5-10 oranında artmasını beklediklerini söyledi.

  Teşvik Yasası artık yeter

  UŞAKLI sanayicilerin 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın bir yıl daha uzatılması taleplerine, Ege Bölgesi Sanayi Odası katılmadı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sürenin uzatılmaması gerektiğini belirterek, “Bu tip bir uygulamayla içimizdeki Çin’i kendimiz yaratıyoruz” dedi. Yeni yılla birlikte gündeme gelen enerji zamlarına da anlam veremediklerini belirten Yorgancılar, “2-3 ayda bir yapılan zamlar sanayicileri çok zor durumda bırakıyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı