Ege Haberleri

  İzmirli gençler dünyanın en ünlü müzik okulunda

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYANIN en ünlü caz ustalarının, piyanistlerinin, şarkı yazarları, gitarist, bestecilerinin yetiştiği ABD Boston’daki ünlü Berklee College Of Music Üniversitesi’ne İzmirli üç genç de eğitim görmeye başladı. İzmirli gençler Tamer Tarhan, Yalın Yavuz ve Ezgi Çıkrıkçı buradaki eğitimleri süresince aynı evde kalacaklarını söyledi.

  Geçen ocak ayında Ankara’da Berklee College Of Music Üniversitesi’nin temsilcilerinin yaptığı sınavlara katılan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Konservatuvarı Yerli Çalgılar 2. Sınıf öğrencisi Tamer Tarhan (20), bu okulu tam burslu kazandı. 4 bin öğrenci arasında burslu okuma şansını elde etti. DEÜ Üniversitesi Konservatuvarı’ndan 2011 yılında mezun olan, Yalın Yavuz (23) da Amerika’daki bu okulu yarı burs ile kazandı. Flüt Performans eğitimi almaya başladı. Yine DEÜ Konservatuvarı birinci sınıf öğrencisiyken Paris’te girdiği sınavları kazanan Ezgi Çıkrıkçı (25) da aynı okulda iki yıldır caz vokal eğitimi alıyor. İzmirli üç gencin yolu müzik eğitimi yolunda ikinci kez aynı üniversitede kesişti. İzmirli üç genç, dünyanın bu sayılı müzik üniversitesinde eğitim alıp, dünya çapında bir sanatçı olmak için birlikte ter döküp, aynı evi paylaşacaklarını söyledi.
  15 TÜRK VAR
   Sanatçı bir aileden geldiğini belirten ve Ankara’daki sınavları başarı ile geçen Tamer Tarhan, “Dünyanın sayılı müzik üniversitesini tam burslu olarak kazanmak beni ve ailemi çok mutlu etti. Bu üniversiteye alınacak öğrenciler mülakat dahil özel yetenek sınavlarından geçiriliyor. Özel yetenekler aranıyor. 4 yıllık eğitimden sonra bu okul iş bulmak için büyük bir referans oluyor. Dünyanın dört bir yanında iş bulabiliyorsunuz. Bu nedenle İzmir’de eğitim gördüğüm üniversiteyi ikinci sınıfta bırakıp milyonlarca müzik tutkunu gencin düşlerini süsleyen, yıllık ücreti 50 bin dolardan başlayan, sadece paranın değil yeteneğin de birinci derecede önemli olduğu bir üniversiteyi kazanmak, hayatımın dönüm noktası” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı