Ege Haberleri

EGE

  İzmirli gençler bayrama hazır

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  18.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’ hazırlıkları tamamlandı. Gençler bayramlarını İzmir’de büyük bir coşkuyla kutlayacak.

  BÜYÜK Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının yıldönümünde gerçekleştirilecek ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’ İzmir’de çoşkuyla kutlanacak. Atatürk Stadı’ndaki kutlamalara katılacak öğrenciler son provalarını yaptı. Bir Nefes Anadolu ana senaryosuyla hazırlanan gösteriler ilgi çekti. İzmir’de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı resmi töreni yarın saat 09.00’da Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayacak. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile birlikte Türk Bayrağı göndere çekilecek. İzmir Valisi Cahit Kıraç Anıt Şeref Defterini imzalayacak.

  Başkandan mesajlar

  Atatürk’ün Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenleri saat 10.00’da Atatürk Stadı’nda başlayacak kutlamalarla devam edecek. İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu öğrencilerin ve halkın bayramını kutlayacak.
  Gençlik ve Spor İl Müdürü Sabri Sadıklar’ın konuşmasının ardından gençlik adına konuşma yapılacak. Bir öğrenci ‘Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyacak. Gençliğin Ata’ya cevabı ise toplu olarak öğrenciler tarafından okunacak. Bando eşliğinde geçit töreni düzenlenecek kutlamalarda öğrenciler gösteriler sunacak. Gösteriler sırasında tribündeki fonda 5 bin 280 öğrenci, sahada ise 2 bin 112 öğrenci yer alacak. Gösterilere Maltepe Askeri Lisesi’nden 1050, Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu’ndan 140 öğrenci katılacak. “Bir Nefes Anadolu” ana senaryosuyla sunulacak gösterilerde ilk olarak polis adayları “Huzurunuz Onurumuzdur” temalı tabloyu sahneleyecek. Zeybek Ateşi ve Adımız Cumhuriyet isimli tabloları, İzmir’deki liselerde okuyan öğrenciler sergileyecek. Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri Güçlü Ordu Güçlü Türkiye tablosunu sergileyecek. Gösterilerin finali Türkiyemin Öyküsü ile yapılacak.

  Son provayı yaptılar

  Gösterilerde yer alacak öğrenciler Atatürk Stadı’ndaki son provalarını yaptı. Fondaki öğrenciler, ellerindeki renkli kartonlarla “Samsun’dan Anadolu’ya”, “Işığın Sönmeyecek”, “Unutmadık”, “Tek Vatan Böldürtmeyiz Tek Bayrak İndirtmeyiz”, “Bayrakları Bayrak Yapan üstündeki Kandır”, “Güçlü Türkiye Güçlü Ordu”, “Vatan Sana Canım Feda”, “Türkiye Çöl Olmasın” panoları oluşturdu. Öğrenciler oluşturdukları panolardan birinde Türkiye Basketbol Milli Takımı’na Dünya Şampiyonası’nda başarı dileğinde bulundu. Provalarda sahana renkli gösteriler sergilenirken Maltepe Askeri Lisesi öğrencilerinin, Atatürk posteri açıp, meşaleler yakarak halatla tepeden inmeleri ilgiyle izlendi.

  Ulaşımda 19 Mayıs önlemleri

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların 19 Mayıs kutlamalarına katılımlarını kolaylaştırmak amacıyla ulaşımda bir dizi önlem aldı.
  Buna göre ESHOT Genel Müdürlüğü’ne bağlı otobüsler, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen program doğrultusunda, törene katılacak öğrencileri Atatürk Stadı’na gidiş ve dönüşte yine ücretsiz taşıyacak. Ayrıca töreni izlemek isteyen İzmirlilerin ulaşımlarını daha rahat sağlayabilmeleri amacıyla, tüm otobüs hatları takviye edilecek, Atatürk Stadı yakınından geçen; 8 hat numaralı Güzelbahçe, 62 ve 63 numaralı Bornova, 70- Buca, 79-  Yeşilyurt, 86- Balçova, 90- Gaziemir, 120-Mavişehir, 169- Balçova ve 250- Uzundere hatları takviye edilecek.
  15 dadikada bir sefer
  İzmir Büyükşehir Belediyesi Metro A.Ş. ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı için seferlerinde düzenleme yaptı. Atatürk Stadı’nda yapılacak kutlamaların başlama ve bitiş saatleri göz önünde bulundurularak bu saatlerdeki sefer sıklığı artırıldı. Buna göre Metro A.Ş; 06.00-07.30 saatleri arasında 10 dakika, 07.30-12.30 arası 7,5 dakika, 12.30-19.00 arası 6 dakika, 19.00-20.00 arası 7,5 dakika, 20.00-22.00 arası 10 dakika ve 22.00-24.00 saatleri arasında ise 15 dakikada bir sefer gerçekleştirecek.
  Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ A.Ş’nin 19 Mayıs Çarşamba günü, arşıyaka-Alsancak-Karşıyaka hattında ek sefer programı uygulayacağı bildirildi. Pazar günü tarifesine ek olarak uygulanacak seferlerde Karşıyaka’dan kalkışlar saat 11.00’den itibaren her saat başlarında 19.00’a kadar gerçekleştirilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı