Ege Haberleri

  İzmirli çiftçiler farkını gösterdi

  Hürriyet Haber
  13.01.2015 - 12:58 | Son Güncelleme:

  VERGİ bilincine sahip İzmirli sanayici ve işadamlarından sonra, İzmirli çiftçilerin de "ürettikleri malı kayıt altına alma" konusunda lider olduğu ortaya çıktı. İzmirli üreticiler, 2014 yılında hal kayıt sistemine bildirilen ürün miktarı açısından Türkiye birincisi oldu.

  Türkiye'de toplanan her 100 liralık verginin 11 liralık kısmını ödeyen ve vergi tahsilat oranlarında da ikinci sırada bulunan İzmir, yeni bir başarıya daha imza attı. Yasalara karşı sorumluluklarını yerine getiren çiftçiler de farkını ortaya koydu. İzmir ve ilçeleri, tarımda ülkenin en önemli üretim merkezlerinden biri haline gelirken, üretilenlerin kayıt altına alınması konusunda da ilk sıraya yerleşti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlara göre, 2014 yılında hal kayıt sistemine bildirilen ürün miktarı açısından İzmir, Türkiye birincisi oldu. 2.5 milyon tonun üzerindeki bildirim miktarıyla ilk sıradaki İzmir'i Antalya, Mersin ve Adana izledi.
  İzmirli çiftçiler farkını gösterdi
  İZMİRLİ ÜRETİCİ KANUNA UYUYOR
  Tarım uzmanlarına göre, iki ayrı anlamda önem taşıyan bu sonuç, hem İzmir'in tarımsal üretimdeki gelişimini yansıtıyor, hem de İzmirli üreticinin ürününü pazarlarken kayıt dışı yollara başvurmadığının kanıtı anlamına geliyor. Aynı zamanda kayıt altına alınan ürünler, üretim aşamasından itibaren kontrol altında tutulduğu için daha sağlıklı ve güvenilir koşullarda tüketiciye sunuluyor.
  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı 2014 yılı rakamları doğrultusunda, Hal Kayıt Sistemi'ne girilen tarım ürünlerinin üretim yerlerine göre ilk 5 il şöyle sıralanıyor: İzmir 2 milyar 568 milyon 297 bin 42 kilogram, Antalya 2 milyar 543 milyon 47 bin 671 kilogram, Mersin 1 milyar 837 milyon 962 bin 580 kilogram, Adana 1 milyar 830 milyon 458 bin 359 kilogram ve Manisa 940 milyon 518 bin 86 kilogram.
  İzmirli çiftçiler farkını gösterdi
  KAYITLI VE SAĞLIKLI ÜRÜN
  5957 Sayılı Hal Kanunu'na göre üreticiler ürettikleri sebze ve meyveleri "Hal Kayıt Sistemi"ne bildirerek il içi ya da il dışı piyasaya sevkiyatını yapıyor. Bu bildirimler sonucunda kayıt altına alınan ürünlerin cinsi, miktarı, değeri ve rüsum miktarı belirleniyor. Böylece ürünün hem üretildiği kent, hem de ülke ekonomisindeki yeri sağlıklı bir şekilde belirlenmiş oluyor. Üreticiler çiftçi kayıt sistemine yönlendirilerek bilgilendirildiği ve kontrol altına alındığı için, ürünleri de güvenle tüketilebiliyor. Hangi mevsimde ne üretileceği, ürünün ilaçlanması, kontrol edilmesi ve sağlıklı bir şekilde tüketiciye sunulması konularında üreticinin bilgi sahibi olması sağlanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı