"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

İzmirli başkanlar Brüksel’de “AB İzmir Evi” açıyor

İZMİRLİ belediyeler çok önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.<br><br>Projenin ismi “House of İzmir in the EU” yani “AB İzmir Evi...”

Başkanlar bundan kısa bir süre önce bir araya gelerek Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de bir ofis açmaya karar verdiler.
Adını da “AB İzmir Evi” koydular.
Projeye şu belediyeler katılacak:
Aliağa, Balçova, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla...
16 belediyenin meclisinden proje geçti, diğerleri de önümüzdeki günlerde hazırlıklarını tamamlayacak.
Peki, “AB İzmir Evi” neler yapacak?
En önemli hedef; İzmir’i tanıtmak, anlatmak ve ortaklıklar, işbirlikleri geliştirmek...
İzmirli belediyeler ve AB’li muhataplarıyla işbirliği ağlarının kuvvetlendirilmesini ve yenilerinin oluşturulmasını istiyor.
Bugün, Avrupa Birliği’ndeki pek çok ülke ve doğal olarak yerel yönetimler binlerce projeyi beraber yürütüyor.
AB bünyesinde oluşturulan fonlar da kentler arasında ortak fikirleri destekliyor.
Türkiye bu fonlara destek veriyor, ama yeterince yararlanamıyor.
İzmir ve çevresi de böyle...
Yola nasıl çıkacak, ilk olarak neler yapılacak?
Anlatalım.
*
Avrupa’nın merkezi Brüksel’de “İzmir Belediyeler Temsilciliği Ofisi” kurulacak. İzmir Evi’yle ilgili çalışmalarda sona gelinmiş bulunuyor.
Ofiste Avrupa Birliği, tanıtım ve iletişim, işbirliği ağları ve stratejik ortaklıklar geliştirebilecek uzmanlar çalışacak.
Projelerin belediyeler kadar o bölgelerde yaşayan halkın gündelik yaşamını da kolaylaştıracak, zenginleştirecek özellikler taşımasına dikkat edilecek.
Projenin diğer iştirakçileri arasında AB kurumları da olacak.
Kimler bunlar?
Avrupa Komisyonu, Avrupa Ekonomik Sosyal Komitesi, Avrupa Parlamentosu, AB yerel yönetimlerini temsil eden çatı kuruluşlar...
Projenin koordinasyonu ve yönetimi, İzmir’de kurulacak bir ofis tarafından gerçekleştirilecek.
Önümüzdeki günlerde ITC - Europa tarafından İzmir’de proje kapsamında yer alan belediyelere yönelik bir tanıtım toplantısı yapılacak.
Belediyeler, tanıtım toplantısında, projenin temel amaçları, yürüyüş şeması ve beklenen sonuçlar hakkında bilgilendirilecek.
Detaylı iş takip şeması, etkinlik takvimi, değerlendirme kriterleri belirlenecek.
Daha sonra benzer bir toplantı Brüksel’de yapılacak.
Bu yuvarlak masa toplantısında AB’deki ve İzmir’deki belediyeler bir araya getirilerek Avrupalı ve İzmirli yerel yönetim aktörleri arasında doğrudan irtibat kurulacak.
Yine ITC - Europa koordinatörlüğünde en iyi uygulama ve deneyimler paylaşılacak, böylelikle İzmir belediyelerinin, mevcut yapı içerisindeki ihtiyaçları ortaya çıkarılacak.
*
CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, projeyi koordine eden kişi...
Nalbantoğlu, şunları söylüyor:
“İzmir’in Avrupa’da daha fazla tanınmasını ve ortak projeler geliştirilmesini istiyoruz. Yerel idareleri ilgilendiren konularda, Brüksel’de sürmekte olan strateji, planlama, bütçelendirme süreçlerini yakından takip etmek istiyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz bütçe döneminde, AB’nin mali kaynaklarından en az yararlanan şehirler Batı bölgelerimizdedir. Mali yardımların çerçevesini çizen belgelerde Türkiye’deki bazı şehirler ayrıcalıklı olarak yardımlardan faydalanıyor, bunların arasında İzmir yok. Gelecek bütçe döneminde İzmir’in de içinde bulunduğu Batı illeri yararına alınacak kararların oluşturulması ve düzenlemelerin yapılması için yürütülecek iletişim çalışmaları bu projenin temel hedefidir.”
Brüksel’de “İzmir Evi” çok doğru bir proje...
Düşünenleri, gerçekleşmesi için emek verenleri kutluyorum.
Ve İzmir’e çok şeyler katacağına inanıyorum.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI