Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'in simge ismi Enis Berki vefat etti

  Mehmet KURT/İZMİR, (DHA)
  11.05.2011 - 15:48 | Son Güncelleme:

  İzmir’in simge isimlerinden milli tenisçi 69 yaşındaki Enis Berki, solunum yetmezliğinden dün yaşamını yitirdi. Kendine has giyim tarzı, antika otomobilleri ve 'Issız Adam' filminde de yer alan 'Anlamazdın' şarkısıyla yeniden hatırlanan Ayla Dikmen’in hayat arkadaşı olarak tanınan 1970’li yılların hızlı ismi Berki’nin vefatı özellikle İzmir'de büyük üzüntü yarattı.

  AYLA DİKMEN'E OLAN AŞKINI BÖYLE ANLATMIŞTI

  BERKİ'DEN GERİYE BU FOTOĞRAFLAR KALDI

  Enis Berki 5 Mayıs 1942’de İzmir’de doğdu, 1954 yılında tenise başladı. Milli formayı da giyen Berki, bu spor dalında birçok madalya da kazandı. Giyim şekli, antika otomobilleri, yaşam tarzı ile her zaman farkını yansıtan Berki, hep son centilmenler arasında gösterildi. 1970’li yılların güçlü sesi Ayla Dikmen’le uzun süre birlikte yaşayan Berki, hayat arkadışını kaybettikten sonra kendini dış dünyaya büyük ölçüde kapadı. Gayrimenkul kira gelirleriyle geçinen, hemen hemen hiç çalışmayan Berki uzun yıllar da Kültürpark Tenis Kulübü’nün başkanlığını yürüttü.

  BÜYÜK AŞKININ YANINA GÖMÜLECEK

  Berki için saat 11.30’da Kültürpark Tenis Kulübü’nde tören yapıldı. Berki’nin cenazesi Alsancak Hocazade Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Bornova Altındağ'daki Kokluca Aile Kabristanı’nda Ayla Dikmen’in yanına defnedildi.

  Son 20 yıldır birlikte yaşadığı Selma MC Cain, Enis Berki’nin vefatının ardından şunları söyledi:

  "Akciğelerinde promlemleri vardı. Sigara içtiği için zatürreye çevirdi. Ege Sağlık Hastanesi'ne kaldırdık. Yoğun bakım ünitesinde tedaviye aldılar. Tansiyonu bir türlü düzelmedi. Ne yazık ki vefat etti. Dün üç kez çağırdılar vefat etti diye. Ölümü gece 02.50’de gerçekleşti. Şu anda çok büyük boşluk hissediyorum. Kendisine bakmadığı için de kızgınım. O bir şövalyeydi. Hiçbir erkeğe değişilmeyecek bir erkek. Sağı solu oynamayan bir erkekti. Kimsenin hakkını yemezdi de yedirmezdi de. Çok sertti. Fikir alışerişi yapmazdı. Kendi fikirleri onun için çok önemli ve yeterliydi."

  ENİS BERKİ KİMDİR

  Enis Berki, 5 Mayıs 1942'de İzmir'de doğdu. İzmir'in tanınmış ailelerinden olan Berki Ailesi'ne mensup Enis Berki'nin babası ipek tüccarıydı. 1954 yılında tenise başlayan Berki, kentin sevilen simalarından oldu. Farklı giyim tarzı, üstü açık spor arabaları ve yaşam tarzı ile dikkat çeken Berki, kibar kişiliğiyle de herkesin gönlünü kazandı. Milli tenisçi olan Berki bu spor dalında çok sayıda ödül aldı. Vefatından 6 ay öncesine kadar her gün Kültürpark Tenis Kulübü'ne uğrayan Berki, kulüp andacında şunları yazmıştı: "Eskiden bir Küçük Kulüp vardı, bir de Kültürpark Tenis Kulübü. Ama burası revaçtaydı, şimdi de öyle. O zaman 4 kort vardı. Sonra bir kort daha ilave edildi. Tenisi bırakınca da kulüple ilgimi kesmedim. Tenis zengin sporu olarak biliniyor. Halbuki öyle değil. Raketler 100 ile 400 lira arasında ve 5 yıl kullanabiliyorsunuz"

  NE DEDİLER

  ERDAL İZGİ: Gerçek bir dost, öz İzmirli, yeri doldurulmaz insan ve tenis sporunun duayeniydi. Yaşamı kendine yakıştırır, dostları ve anılarıyla bütünleşir, geceleri renklendirir, paylaşımı severdi. İzmir bir değerini kaybetmiştir ve yeri doldurulmaz bir boşluk yaratmıştır.

  İRFAN SUNAY: İzmir çok büyük değerini kaybetmiştir. Tanımaktan gurur, sevmekten onur duyduğum Enis abim tenis sporunun simge ismi, efsanevi milli sporcusuydu. Sevecen, hoşgörülü, yaşamı kendine yakıştıran bir insan olarak acımız çok büyük. İzmir’in başı sağolsun.

  SERMET YEŞİLPINAR: Berki Külürpark Tenis Kulübü’nün değil, İzmir’in bir sembolüydü. Biz çocukluk çağımızdayken o gençti. Giyim stiliyle, kullandığı arabayla hep bir tarz yarattı. O zaman biz onu John Holiday’a benzetirdik. Çok hızlı bir yaşam tarzı olmasına rağmen, her zaman içinde taşıdığı bir mutaassıplığı bir efendiliği vardı. En büyük özelliği de o soğuk görünüşünün altında çok sıcak bir kalbi ve vefalı dostluk ilişkileri vardı. Sever gibi görünmez, sevdiyse tam severdi. Acımız büyük.

  OSMAN SAVRAN: İzmir için çok Önemliydi, semboldü. Sporcu ve yönetici olarak kulübe çok önemli katkıları oldu. Söyleyecek çok şey var ama kısaca İzmir de, kulübümüz de çok önemli bir değerini yitirdi.

  SANCAR MARUFLU: Babası İbrahim Sezai Berki İzmir İl Fakirleri Derneği’nin en büyük bağışçısıydı. En az 100 öğrenci okutuyordu. Enis Berki ile İzmir çok önemli bir simasını daha kaybetti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı