İZMİR HABERLERİ

İzmir'in rekabet gücü mercek altına alınacak

DHA
29 Haziran 2017 - 11:20Son Güncelleme : 29 Haziran 2017 - 11:20

İzmir'in rekabet gücü mercek altına alınacak

DHA

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan 'İl Bazında Rekabet Endeksi' raporu yerel tanıtım toplantıları 4 Temmuz'da İzmir'de başlayacak.

TÜRKONFED üyesi Ege Genç İşadamları Derneği'nin (EGİAD) ev sahipliğinde, İzmir'in önde gelen iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıda, Türkiye'de rekabetçiliğin bölgesel dağılımı ve İzmir'in rekabet gücü ele alınacak. Türkiye'de rekabetçiliğin bölgesel dağılımına ve bölgesel kalkınmanın bileşenlerine dikkat çeken raporda İzmir'in rekabet gücüne dair öne çıkan veriler ve gelecek öngörüleri de katılımcılarla paylaşılacak. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek'in katılımıyla EGİAD'da gerçekleştirecek toplantı, İzmir iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Türkiye'de rekabetçiliğin bölgesel dağılımına, bölgesel kalkınmanın bileşenlerine ve bölgesel kalkınma politikalarının etkilerine dikkat çeken rapor; il bazında rekabetçilik endeksini oluşturan sekiz alt endeks ile 65 değişkenin ışığında rekabetçi dinamikler araştırılarak hazırlandı. Çalışmada rekabetçilik endeksine baz oluşturan alt endeksler; makroekonomik istikrar, piyasa büyüklüğü, finansal derinlik, emek piyasası, insan sermayesi, yaratıcı sermaye, sosyal sermaye ve fiziki altyapı olarak sıralandı. Bu başlıklar altında, okullaşma oranından, kişi başına elektrik tüketimine kadar birçok değişken değerlendirmeye alındı. Ülkelerin rekabetçiliğini karşılaştıran çalışmalardan farklı olarak il bazında yapılan bu çalışma kapsamında; rekabetçiliğin artırılması adına yerel yönetimlerin ve sivil inisiyatiflerin yaşadıkları şehirlere daha iyi bir büyüme ve kalkınma perspektifi kazandırmak adına yapabileceklerine de ışık tutulması hedefleniyor.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir'in rekabet gücü mercek altına alınacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:12
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı