Ege Haberleri

  İzmir'in madalya avcısı

  Hürriyet Haber
  17.09.2014 - 01:24 | Son Güncelleme:

  KENDİ ismiyle anılan iki hareketle cimnastik literatürüne girmeyi başaran İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu Ferhat Arıcan, şimdi yeni bir hareket üzerinde çalışıyor. Yabancı sporcuların "Muhteşem Süleyman" lakabı taktığı Arıcan, üzerinde çalıştığı yeni seriyi de kabul ettirirse, "dünyada 3 harekete sahip ilk sporcu" unvanını alacak.


  Dünya cimnastik literatürüne "Arıcan" adıyla zorluk derecesi yüksek iki hareketi kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu Ferhat Arıcan, hedefini büyüttü. Paralel ve atlama masasında yaptığı serilere yenisini eklemek için hazırlanan Ferhat, bugünlerde yeni hareketi üzerinde çalışıyor. 10 yaşında başladığı cimnastikte kısa sürede spor otoritelerinin dikkatini çeken 21 yaşındaki genç sporcu, üzerinde çalıştığı yeni hareketini kabul ettirse, cimnastik literatürüne "3 hareket kazandıran ilk sporcu" olarak tarihine geçecek. Ferhat, paralelde bugüne kadar ilk kez yapılacak hareketini Uluslararası Cimnastik Federasyonu'na (FIG) İstanbul Boğaziçi Turnuvası, Budapeşte Grand Prix'i ve Çin'deki Dünya Şampiyonası'nda sunacak. Turnuvaların herhangi birinde hareketini başarıyla tamamlaması halinde, genç sporcunun serisi cimnastik literatüründe yer alacak.

  İzmirin madalya avcısı


  Son 9 yılın Türkiye şampiyonu olan başarılı sporcu, ilk hareketini 2008 yılında paralelde gerçekleştirdiğini belirterek, "2013 yılında atlama masasında bu başarıyı bir kez daha yakaladım. Şimdiki hedefim ise yine paralelde zorluk derecesi çok yüksek bir seriyi yaparak cimnastik literatürüne adımı yazdırmak. Dünyada kendi adıyla anılan 3 hareketi bulunan ilk sporcu unvanını almak, bana, kulübüme ve kentime çok yakışacak bir başarı olacaktır" dedi.

  İzmirin madalya avcısı


  MADALYA AVCISI

  Daha önce 2010 Singapur Gençlik Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanan Ferhat Arıcan, 2011'deki Boğaziçi Turnuvası'nda 5 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya elde ederek bir turnuvada en çok madalya kazanan sporcu unvanını aldı. Akdeniz Oyunları'nda paralelde gümüş madalyayı boynuna takan genç sporcu, Hırvatistan'daki Dünya Kupası'nda ise 3. oldu.

  İzmirin madalya avcısı


  HEDEF: OLİMPİYAT MADALYASI
  Dünya cimnastiğinde hızla üst sıralara doğru tırmandığını vurgulayan Ferhat, "2012 Londra Olimpiyatları öncesindeki Kota Yarışmaları'nda büyük talihsizlikler yaşadım ve Londra'yı kıl payı kaçırdım Şimdi çok daha tecrübeli ve hazırım. 2014 yılındaki üç şampiyonadan sonra hedefime 2016 Rio Olimpiyatları'nı alacağım. Ülkeme olimpiyat tarihimizdeki ilk cimnastik madalyasını getirmeyi her şeyden çok istiyorum" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı