Ege Haberleri

  İzmir'in çöp transfer filosuna 6 yeni TIR daha katıldı

  İZMİR,(DHA)
  01.07.2012 - 11:09 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, transfer istasyonlarından Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ‘ne çöp taşıyan araç filosuna, 6 çekici daha ekledi. 2 milyon liralık yatırımla filo yenilenirken, Büyükşehir'in elindeki çekici sayısı 34'e yükseldi.


  Sınırları içerisindeki düzensiz çöp depolama alanlarını kapatarak bunların yerine modern çöp transfer istasyonları kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, hizmet kalitesini artırmak amacıyla TIR filosunu da yeniliyor. 28 araçla Karşıyaka, Halkapınar, Foça, Gediz, Kısıkköy, Torbalı, Selçuk ve Gümüldür olmak üzere 8 transfer istasyonundan evsel katı atıkları toplayarak Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ‘ne taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, çekici sayısına 6 araç daha ekledi. 2 milyon 60 bin liralık yatırımla hizmete giren araçların bir seferde 30 ton evsel katı atık taşıma kapasitesine sahip olduğu bildirildi.


  ÇEVRE DOSTU ARAÇLAR
  Çöpün depolanması kadar taşınmasının da önemli olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı yetkilileri, “İlçelerdeki hizmet kalitesini arttırmak ve sağlıklı katı atık yönetimini oluşturmak amacıyla bir yandan yeni transfer istasyonları oluşturuyor, diğer yandan da Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı'na atık taşıyan TIR filomuzu güçlendiriyoruz. Katı atıkların depolama alanlarına hızlı ve ekonomik olarak taşınmasını sağlamak üzere 6 yeni çekicinin yanı sıra 782 bin liralık yatırımla 5 tane yarı römorku daha hizmete aldık. Böylelikle römork sayımız da 43'e yükseldi. Bu yeni araçlarımızla hizmet kalitesini daha da yükselteceğiz” dedi.


  ÖZELLİKLERİ
  Hizmete giren çekicilerin 550 beygir gücünde, çevre dostu Euro 5 motorlara sahip olduğu bildirildi. Transfer istasyonlarına 1-5 ton arasındaki taşıma kapasiteli kamyonlarla ilçe belediyelerinden getirilen günlük yaklaşık 2 bin 200 - 2 bin 300 ton evsel atık, yüksek sıkıştırma kapasiteli yarı römorklar yüklenerek Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ‘ne taşınıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı