Ege Haberleri

  İzmir'e kadın müzesi

  İZMİR, (DHA)
  22.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYADAKİ 51’inci kadın müzesi İzmir’de açılıyor. Bu amaçla Basmane’de satın alınan tarihi binada restorasyon çalışmalarına başlandı.

  Başkan Hakan Tartan, kültürel mirasların korunması ve butik müzeler zincirine bir halka daha eklenmesi amacıyla gündeme aldıkları kadın müzesinin çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi. Tartan, “Çağdaş kadınlara, sanatçılara yakışacak, tüm ülkeye örnek olacak bir kadın müzesinin İzmir’de kurulması için titizlikle çalışmalar yürütüyoruz. Müzemizde kadının gelişimini ve Türk kadınının sosyal konumunu irdeleyen bir anlayışı sergileyeceğiz. Bu müzeyle Türkiye’de kadının adı olacak” dedi.
  Kadın müzesinin ana fikrinin kadınların sosyal yaşamda etkin olması, kültürel aktiviteye katılması, başarılarını ortaya koyması ve sanata teşvik edilmesi olarak belirlendiğinin altını çizen Başkan Tartan, “Teması ise kadın ve politika olacak. Müzede kadın sanatçıların alın teri göz nuru eserleri sergilenecek. Örnek çalışmalar kadınlar için itici bir güç teşkil edecek. Müzemizde yürütülecek çalışmalara birçok ülkeden de katılımlar olacak ve çok renklilik yaşanacak” diye konuştu.
  Bonn Kadın Müzesi Müdürü Marianne Pitzen’in müzenin konsept danışmanlığını yapacağı bilgisini de veren Tartan, ekledi: “Tarihi ve kültürel dokunun korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için ortak çalışma içinde bulunacağız. Bizim kadın müzemiz, Türkiye’nin birçok kentinde kadın müzelerinin kurulmasına önderlik edecek, örnek olacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı