Ege Haberleri

EGE

  İzmir'e dev lise kampusları geliyor

  Cihan DURAK / İZMİR, (DHA)
  13 Eylül 2013 - 01:19Son Güncelleme : 12 Eylül 2013 - 16:02

  Üniversite gibi lise kampusları yapılacak.

  İZMİR İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, okullarda yaşanan öğrenci yoğunluğunu çözmek için dev lise kampus projelerini hayata geçireceklerini belirtti. Buca İlçesi'nde dev lise kampusu için çalışmalara başlandığını belirten Bardakcı, kent merkezi dışında yer alacak dev lise kampuslerinde 10 lise binası, kültür ve sanat merkezi, yüzme havuzu, kapalı ve açık spor salonları, resim ve müzik atölyeleri, yurt ve kafelerin yer alacağını söyledi.

  İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, kent içinde yaşanan öğrenci yoğunluğunu çözmek için hareket geçti. Kent merkezi dışında dev lise kampusu oluşturacaklarını belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, dev lise kampuslerinin üniversite kampuslarından farkı olmayacağını söyledi. Projenin çıkış noktasının kent merkezinde yapılması planlanan yeni okul inşaatlarında ve okullardaki tadilatlarda imar ve kamulaştırma ile ilgili karşılaşılan sorunlar olduğunu söyleyen Bardakcı, “İzmir'de okullarımızda arsa ile ilgili çok sayıda sorun yaşıyoruz. Bunlar eskiden kalma, 50-60 yıl önceden gelen sorunlar. Ruhsat aranmaması, tapuya mülkiyete bakılmadan ihtiyaç olan yere okul yapılmasından kaynaklı sorunumuz var. Günümüz imar mevzuatı ve çevre kanunları ile ilgili pek çok sorunla karşılıyoruz. İzmir merkezinde kendimize ait bildiğimiz okulda bile bir iyileştirme yaptığımız zaman sıkıntılarla uğraşıyoruz. Bu sorunlar sebebiyle bazen okullarda iyileştirme veya sınıf kazanımı çalışması yapamıyoruz. Kent merkezinde eğitim alanı gözüken bir arsayı bile kamulaştırmaya çalıştığınızda çok büyük meblağlar ortaya çıkıyor” dedi.

  EĞİTİMDE 50 YIL SORUN YAŞANMAYACAK

  Kent merkezinde büyük meblağlar ile kamulaştırma yaparak küçük okullar yapmak yerine kent merkezi dışında atıl bulunan arsalarda dev lise kampuslarını hayata geçirmek için çalıştıklarını belirten Bardakcı, “Liseye giden öğrenciler daha iyi bir okulda okumak için bir ilçeden başka bir ilçeye seyahat edebiliyor. Bizde bu durumu lehimize kullanmak istedik. Dokuz arsa üzerinde çalışıyoruz. Bunların içerisinden beş tane araziye lise kampusu yapacağız. Arazilerin geneli hazineye ait. Bu alanlar şehrin 40-50 kilometre dışında değil. Örnek verecek olursam ilk projemizi Buca'da gerçekleştiriyoruz. Şu an Buca İlçesi'ndeki arsaya 10 tane lise planlandı. 10 liseyi açtığımızda, ilçenin lise öğrencilerini buraya çektiğimizde, içerideki lise binaları boş kalacak. İlk ve ortaokul öğrencilerine bu boş kalan lise binalarını tahsis edeceğiz. Böylece kent içindeki öğrenci yoğunluğunu azaltmış olacağız” dedi. Bardakcı, bu projenin gerçekleşmesiyle İzmir'in eğitimde 50 yıllık fiziksel ve alt yapı sorunu yaşamayacağını söyledi.

  PLANLANAN LİSE KAMPUSLERİNDE NELER VAR

  Kent merkezinde küçük bir alanın büyük bir meblağa kamulaştırmasıyla sadece bir okul binası inşa edeceklerini belirten Bardakcı, dev lise kampusu içinde ise 10 lise binası, kültür ve sanat merkezi, yüzme havuzu, kapalı ve açık spor salonları, resim ve müzik atölyeleri, yurt ve kafelerin yer alacağını söyledi. Üniversite kampuslarını aratmayacak kalitede çalışma yapacaklarını belirten Bardakcı, öğrencilerin kampus dışına çıkmadan tüm ihtiyaçlarını giderebileceklerini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı