Gündem Haberleri

  İzmir'den Van'a giden AKUT ekibi döndü

  İZMİR, (DHA)
  28.10.2011 - 12:09 | Son Güncelleme:

  DEPREMİN vurduğu Van’ın Erciş İlçesi’nde arama kurtarma çalışmalarına katılarak 6’sı sağ 13 depremzedeyi enkaz altından çıkaran, 16’sı Ege Üniversitesi personel ve öğrencilerinden oluşan toplam 33 kişilik AKUT ekibi, İzmir’e döndü.

  Ege Üniversitesi’nin öğretim görevlileri ile itfaiye ve sivil savunma bölümü öğrencilerinden oluşan ekipler, 61 saat hayat mücadelesi veren Eyüp Erdem’in de aralarında bulunduğu 6 kişiyi sağ kurtardı. 30 saatlik titiz bir çalışma sonrası enkaz altından çıkarılan üniversite öğrencisi Erdem’in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Üç günlük yoğun çalışmaların sonrasında hayat kurtarmanın mutluluğu ile İzmir’e dönen ekipler afet bölgesinde yürütülen çalışmaların çok zor şartlarda gerçekleştirildiğini kaydetti.

  HER İHBAR DEĞERLENDİRİLDİ

  Erciş’in ayrı ayrı noktalarında çalışma yapan eğitimli gönüllülerden Devrim Bekir Gökulu ve Erhan Şahan, enkaz altında çalışmalar yaparken artçı sarsıntılar sırasında tehlikeli anlar yaşadıklarını; ama hayat kurtarma arzusuyla bu sarsıntıların farkına bile varamadıklarını ifade etti. Büyük bir itina ve uzun saatler süren çalışmalar sırasında sosyal medya ve cep telefonlarından gelen tüm ihbarların değerlendirildiğini, asılsız ihbarların zaman kaybına neden olduğunu söyledi. Kaçma refleksi ile el ele tutuşan aile bireylerine ve çocuğunu korumaya çalışan çok sayıda anneye rastladıklarını üzüntü ile anlatan ekip üyeleri, metanetlerini korumak zorunda oldukları bilinciyle canlı aramaya devam ettiklerini anlattı.

  GIDA VE BARINMA İHTİYAÇLARI VAR

  EÜ ve İzmir AKUT ekiplerinin grup lideri olan Ömer Karacan arama çalışmaları sırasında çok güç ve tehlikeli anlar geçirdiklerini dile getirirerek şunları söyledi:

  "Türkiye genelinde 191 AKUT personeli çalışma yürütürken bizim ekibimizden de toplamda 33 gönüllü arkadaşımız bölgeye müdahale etti. İzmir ekibi olarak 7 ceset ile sağ olan 6 depremzedeyi uzun uğraşlar sonrası çıkardık. Bir yandan hüzün bir yandan mutluluk yaşadık. Depremin gündüz gerçekleşmesi ölü sayısının az olmasında etkili olmuş. Bölgede mağdur olan depremzedelerin en fazla ihtiyaç duydukları; çadır, ısıtıcı, battaniye ve gıda malzemeleri. Halkımız öncelikle bu ihtiyaçlar konusunda duyarlı olmalı."

  Çalışmalar sırasında acı veren görüntülerle de şahit olduklarını söyleyen Karacan, "Yaptığımız çalışmalarda en büyük desteği Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’dan gördük. Bize verdikleri malzeme ve maddi desteklerle Erciş’teki duruma müdahale edebildik. Desteklerini esirgemedikleri için ekibim adına çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  İHTİYACA GÖRE YARDIM

  Öte yandan AKUT Ekibinin dışında kendi kurdukları ekiple yardım toplayıp, deprem bölgesine götüren Ege Üniversitesi öğrencileri çadır çadır dolaşıp depremzedelerin neye ihtiyaçları olduğunu sorarak, giysi ve gıda malzemelerini tek tek kendi elleri ile dağıttı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı