Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘İzmir’den gelip MİT’i vurdu’

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  14.05.2017 - 20:21 | Son Güncelleme:

  KARA Havacılık Komutanlığı’ndaki darbe faaliyetine ilişkin iddianamede, bazı şüpheli askerlerin başka illerden Ankara Güvercinlik Kışlası’na gelip kalkışmaya katıldıkları kaydedildi. İzmir 3’üncü Kara Havacılık Alayı’nda görevli binbaşı Rafet Kalaycı’nın kışla personeli olmamasına rağmen MİT’i bombalayan helikopteri kullandığı belirtildi. Yarbay Hakan Erol’un da Malatya’da görevliyken, darbe faaliyeti sırasında kullanılmak üzere 3 helikopteri Ankara’ya getirdiği belirtildi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 155 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameye göre binbaşı Kalaycı’nın telsiz konuşmalarında “Arkadaşlar MİT’in üzerinde bekliyoruz, tek kuvvet ateş yaptık bekliyoruz” sözleri ve Kara Havacılık Komutanlığı’nda görüntüleri tespit edildi. Kalaycı ifadesinde, o gece uçmadığını iddia etti. Kalaycı, 2 Temmuz 2016’da yıllık izine ayrılarak İzmir’den Ankara’ya geldiğini belirterek, “Ben Ankara’da bulunduğum sürede bir askeri şahısla telefonda veya yüz yüze görüşmedim. 15 Temmuz tarihinde saat 21.00 sıralarında Kara Havacılık Komutanlığı’na gitmedim. Ancak saat 20.00-21.00 gibi komutanlığın karşısındaki alışveriş merkezine gittim. Oradan inşaat malzemesi alacaktım. Ben o gece darbe olduğunu saat 02.00 sıralarında annemin evine gittiğimde televizyonda öğrendim” dedi.

  BETON DELİCİ VAR MI

  İddianamede yarbay Halil Gül ve yarbay Özcan Karacan’ın öğle saatlerinde İkmal Astsubayı Murat Fatih İlikci’yi çağırarak, “kışla envanterinde beton delici mühimmat olup olmadığını” sorduğu belirtildi. Tanık olarak ifade veren Murat Fatih İlikci, kışla envanterinde böyle bir mühimmat bulunmadığını beyan ettiğini anlatarak, “Elimizde sadece 800 adet 20 milimetre çapında top mermisi olduğunu söyledim. Özcan Karacan mühimmatı odasına getirip getiremeyeceğimi sordu. Alay Komutan Yardımcımız Halil Gül de orada olduğu için onun emriyle saat 16.00’da 800 adet top mühimmatını Birinci Bölük Komutanı Binbaşı Fatih Tiftik’in odasına bıraktırdım” dedi.

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı