Ege Haberleri

  İzmir'den barış mesajı

  Hürriyet Haber
  15.01.2015 - 01:19 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de görev yapan diplomatik temsilciler, kentteki hoşgörü ortamını dünyaya örnek gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Ayavukla Kilisesi, Beith Hillel Sinagou ve Emir Sultan Türbesi’ni aynı anda restore ettiklerini hatırlatarak, "İzmir’de terörün beslenebileceği bir kaynak yok" dedi.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başkanlığını Ürdün İzmir Fahri Konsolosu Ömer Kaplan’ın yaptığı İzmir Konsolosluk Erkanı tarafından düzenlenen yemekte, kentteki başkonsolos, konsolos ve fahri konsoloslarla bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, yaptığı konuşmada, dünya çapında son derece sıkıntılı bir süreç yaşandığını belirterek diplomatlara, devlet adamlarına ve toplum önderlerine bu anlamda çok büyük görevler düştüğünü ifade etti. Başkan Kocaoğlu, "Bu süreci dünya insanlığı mutlaka aşacaktır. Hepimizin elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

  İzmirden barış mesajı

  Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsikaris de görev yaptığı İzmir’in tam bir "hoşgörü kenti" olduğunu dile getirdi, "İzmir’de hem cami, hem sinagog, hem de kilisenin bir arada bulunması, bugünün köktendinci teröristlerine en güzel cevaptır" dedi. Yunan Konsolos Tsikaris Başkan Kocaoğlu’na "Bu dokuyu nasıl koruyacaksınız?" diye de sordu.

  Başkan Aziz Kocaoğlu da yanıt verirken "İzmir çok kültürlü, çok dinli kozmopolit yapıyı tarih boyunca bir arada, barış içinde yaşayarak muhafaza etmiş bir kent. Eğer farklılıkları kabul etmez, farklı olanın yaşam hakkını savunmazsanız, ne barışı sağlayabilirsiniz, ne de çekişme ve sürtüşmeleri önleyebilirsiniz. Biz bugün kurduğumuz Akdeniz Akademisi ile bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi üç önemli restorasyon çalışması yaptı. Biri Ayavukla Kilisesi, biri Beith Hillel Sinagogu, biri de Emir Sultan Türbesi. Bu üç mekanı da aynı tarihlerde restore etmesi, Büyükşehir Belediyesi’nin ne yapmak isteğini açıkça ortaya koymaktadır. İzmir’e terörün bulaşmayacağı, İzmirli hemşehrilerimizin nereden gelirse gelsin terörü desteklemeyeceği bir realite. Terörün İzmir’de beslenebileceği bir kaynak yok" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı