Gündem Haberleri

  İzmir'den AB'ye 50 milyon dolarlık çiçek ihracatı

  A.A.
  10.08.2006 - 11:42 | Son Güncelleme:

  İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Mesut Tutar, yılın ilk yarısında İzmir'den AB ülkelerine 50 milyon dolarlık çiçek ihracatı yapıldığını kaydetti.

  Dünya çiçekçilik sektöründe Hollanda'ya rakip olabilmek için Çiçekçiler Odasının kurulduğuna işaret eden Tutar, 2000 yılında üretimin yüzde 35'inin ihraç edilebildiğini, bu rakamın 2005 yılı itibarıyla yüzde 65 olarak gerçekleştiğini bildirdi. Tutar, eskiden Türkiye'den fazla çiçek almayan Rusya, Almanya, İtalya gibi ülkelere de ihracatın arttığını görmekten mutlu olduklarını belirtti.

  Çiçek ihracatının 2005 yılında 35 milyon dolar iken, bu yılın ilk altı ayı itibarıyla 50 milyon dolara yükseldiğine işaret eden Tutar, bu rakamı yıl sonuna kadar 100 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Seracılık konusunda devletin destek vermesi halinde, daha ileriye gideceklerini ifade eden Tutar, “Bacasız fabrikalar kurmuş olacağız. Özellikle standart çiçekçiliği yakalamak istiyoruz” diye konuştu.

  ÇİÇEKÇİLERE AB STANDARDI

  Tutar, Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi işbirliğiyle seyyar standların düzenli hale getirilmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Seyyar çiçekçilerin bundan böyle istedikleri gibi stand açamayacağını ve bunların düzgün giyimli, halkla ilişkileri iyi olan kişilerden seçileceğini belirten Tutar, bu kişilerin aynı zamanda kapkaç ve hırsızların bekçisi olacağını da savundu.

  VAKIFLARA ELEŞTİRİ

  Vakıfların, cenaze törenlerine “teneke çelenk” göndermesinden de yakınan Tutar, bu durumun sektörü büyük ölçüde etkilediğini belirtti.

  Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir sistemin Türkiye'de uygulandığını savunan Tutar, şöyle konuştu: “Vakıflar, tamamen çiçekçilere saldırarak, yapay çiçekler yaparak sektörün ekmeğini kesmektedir, sektöre büyük zararlar vermektedir. Cenazelerde yaptığımız yuvarlak çiçeklerin büyük bir anlamı vardır. Bu, dünyanın devam ettiği ve kişinin çiçeklerle cennete gönderildiğini simgeler. Sevginin, aşkın, saygının devam ettiğini gösteriyor. Dünyanın her yerinde bu geçerlidir. Bundan başka bir amacımız yok. Kazancımız çok azdır. Bağışa karşı değiliz. Bizim sırtımızdan bu şekilde kullanmasını kabul edemiyoruz. Teneke çelenkler yaparak bu işi yürütmesinler. Milyonlarca insan bu işten ekmek kazanıyor. Vakıfların yaptığı iş çocuk okutmak da peki bizim çocukları kim okutacak?”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı