İZMİR HABERLERİ

İzmir'deki tartışmalı projeler

AA / Ufuk Kırabalı
25 Aralık 2014 - 14:22Son Güncelleme : 25 Aralık 2014 - 14:22

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "(Konak Tramvay Projesi'ne yöneltilen eleştiriler) Fikirlerini sorduk, çok değerli katkılarda bulundular, ona da saygı duyuyoruz ama büyükşehir belediyesinin büyük bir erdemli davranışla yaptığı değişikliği, büyükşehir belediyesine suç yükleme aracı olarak kullanılıp basın bültenlerinde göstermenin bu kente ve kimseye, onu yapana da yaptırana da faydası olmadığını biliyorum" - (Menderes'te evsel atık bertaraf tesisi kurulması planı) Orası uygun değil, burası uygun değil, uygun olan yer söylensin, 7-8 senedir yer bulmak için çırpınıyorum, uygun olan yer söylensin"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Ufuk Kırabalı

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Tarmvay Projesi'nde hat geçiş güzergahında değişiklik yapılmasına yönelik TMOBB tarafından yöneltilen eleştirilere ilişkin, herkesin fikirlerini aldıklarını ve buna göre bir karar vardıklarını belirterek, "Büyükşehir belediyesinin büyük bir erdemli davranışla yaptığı değişikliği, büyükşehir belediyesine suç yükleme aracı olarak kullanılıp basın bültenlerinde göstermenin bu kente ve kimseye, onu yapana da yaptırana da faydası olmadığını biliyorum" dedi.

Kocaoğlu, İzmir Kent Koleji protokol imza töreninin ardından gazetecilerin soruları üzerine, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son dönemde tartışma yaratan projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TMMOB'un Konak Tramvav Projesi'nde güzergahın Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan Mithatpaşa'ya alınmasına yönelik eleştirilerini değerlendiren Kocaoğlu, görevde bulunduğu 11 yıllık süreçte genel çalışma kuralı olarak hata yapmamaya özen gösterdiklerini belirtti

Kocaoğlu, iş yoğunluğunun getirdiği hatalar olmuşsa bundan geri adım atmasını bilecek kadar erdem sahibi olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Biz akla ve bilime saygılıyız, her branştan, her meslek odasından, ilgili her kişiden kenti yönetmek için yaralanıyoruz. Bunların bir çok örneği biliniyor. Kenti, katılımcı bir yönetim anlayışıyla yönetiyoruz ve onların bilgilerine başvuruyoruz ve bunları değerlendiriyoruz. Bu da böyle bir projedir.

Burada, 'niye Mithatpaşa'ya aldı, bana sormadı' deniliyor, herkese soruyoruz, herkese sormak zorundayız. Bütün düşünceleri, bütün eleştirileri de bir potada eritip en doğrusunu yapmak zorundayız. Biz icra makamıyız, iş üretmek zorundayız. Fikirlerini sorduk, çok değerli katkılarda bulundular ona da saygı duyuyoruz ama ama büyükşehir belediyesinin büyük bir erdemli davranışla yaptığı değişikliği, büyükşehir belediyesine suç yükleme aracı olarak kullanılıp basın bültenlerinde göstermenin bu kente ve kimseye, onu yapana da yaptırana da faydası olmadığını biliyorum"

- Karşıyaka'da ağaçlar kesilmeyecek

Kocaoğlu, Karşıyaka Tramvay Projesi'nde ağaçların kesileceği yönündeki söylemlerin ise gerçek dışı olduğunu belirterek, "Karşıyaka bölümünde ağaçlar kesilmiyor, ağaçlar taşınacak" dedi.

Bu tür eleştirilerin milletvekilliği seçimleri arifesine girilmesinden kaynaklandığını savunan Kocaoğlu, şunları söyledi:

"Milletvekilliği seçimleri arifesinde, milletvekilliğine öykünen, milletvekili olan bir daha seçilmek isteyen arkadaşların, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ya da bağlı belediyelere eleştiri bombardımanı yaparak, yukarılarda bir yerlere mesaj verme istekleri yoğunlaşmıştır, giderek de yoğunlaşacaktır ama bizler işe, projeye endeksli çalışıyoruz kent içinde birlik beraberlik içinde çalışıyoruz. Bu dönem de geçecektir biz 30 belediye başkanı ile hiç ayrım yapmadan kenti yerelde kalkındırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

- Menderes'te evsel atık bertaraf tesisi kurulması planı

Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Menderes ilçesinde evsel atık bertaraf tesisi kurmak üzere yer arayışında olması nedeniyle oluşan tepkilere ilişkine de kurmayı istedikleri tesislerin, çevre kirliliği yaratan çöp depolama alanları değil, evsel atıkları değerlendirilerek ekonomiye kazandırılacağı ve çevreye hiçbir zarar vermeden bertaraf edileceği yerler olduğuna dikkati çekti.

İzmir'in evsel atık sorununu çözmek için 7-8 yıldır büyük bir çaba harcadıklarını ama kendilerini aşan bir konu olan yer sorununu çözemedikleri için bir türlü bunu yapamadıklarını anlatan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Yer probleminin çözümü büyükşehir belediyesinin uhdesinde olsaydı, biz bunu şimdiye kadar zaten halletmiş ve İzmir'in bugün evsel atık problemi olmayacaktı. Onun için bize izin verilsin; 'orası uygun değil, burası uygun değil', uygun olan yer söylensin. 7-8 senedir yer bulmak için çırpınıyorum, uygun olan yer söylensin. 'Orası uygun değil' diyen milletvekili, yönetici, siyasetçi, belediye başkanı, her kimse, uygun olan yeri söylesin, biz yapacağız, biz buna muktediriz yapabilecek güçteyiz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir'deki tartışmalı projeler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı