Gündem Haberleri

  İzmir'deki kamu binalarına hasar incelemesi

  a.a.
  27.10.2005 - 11:08 | Son Güncelleme:

  İzmir'de yaşanan depremlerden sonra başta okullar olmak üzere kamu binalarının depreme dayanıklılık tespit çalışmalarına yarın başlanacağı bildirildi.

  İzmir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bayındırlık Müdürlüğü'nün Yapı Denetim Derneği Yöneticileri ile toplantı yapıldı ve dernek üyeleri, depreme dayanıklılık testleri konusunda ücret almadan görev yapmayı kabul etti. Özellikle okulların liste üzerinden taraması yapıldı ve 3 bin 611 okul binasından öncelikli olarak bin 433'ü belirlenerek gruplandırma yapıldı. İlçelerde inceleme çalışmalarına yarın, Seferihisar'da 25, Urla'da 31, Torbalı'da 59, Karaburun'da 18, Çeşme'de 17 ve Selçuk'ta 18 okul ile başlanacak.

  İNCELEME KRİTERLERİ

  İnceleme yapmakla görevli, 3'er kişilik gruplardan oluşan 15 ekibin görevleri sırasında göz önünde bulunduracakları kriterleri içeren 12 ana, 60 alt maddeden oluşan “Kamu Binaları Deprem Riski Ön İnceleme Formu” da hazırlandı. Ekiplerin incelemeleri sırasında, puanlama esasına göre hazırlanan bu formlar doldurulacak, gözlem yapılacak, riskli görülen binalar detaylı incelemeye alınacak ve ikinci inceleme sonucu risk kanaati devam eden binalar laboratuvar testlerine tabi tutulacak.

  Güçlendirilmesine gerek duyulan binalar belirlenerek güçlendirme proje ihalesi yapılacak. Proje ve yaklaşık maliyetler üzerinden yapım ihalesi gerçekleştirilecek ve güçlendirmeler yapılacak.
  Depremden sonra Bayındırlık Müdürlüğü tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları sırasında risk görülen bazı okullarda yapılan laboratuvar deneylerinde, Seferihisar'da Asil Nadir Çok Programlı Lise, Muharrem Gürpınar İlköğretim Okulu ile Bergama Lisesi'nde olumsuz sonuçlar çıktığı, bu okullarla ilgili güçlendirme projesi çalışmalarının devam ettiği bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı