Gündem Haberleri

  İzmir'deki çadırlara şafak baskını

  DHA - CihaKadir ÖZEN-Yusuf YAVUZ/İZMİR, (DHA) - A.A
  20.06.2013 - 07:10 | Son Güncelleme:

  İzmir'de Gündoğdu Meydanı'nda Gezi Parkı protestoları nedeniyle çadır kuran gruba polis sabah saatlerinde müdahalede bulundu. İzmir'de, Gündoğdu Meydanı'na kurulan çadırları kaldıran güvenlik güçleri yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı.

  İzmir Kordon’da, İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla kurulan çadırlara polis tarafından günün ilk saatlerinde baskın yapıldı. İnsan zinciri oluşturan göstericilere polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sökülen çadırlar kamyonetlere yüklenirken geriye savaş alanını andıran görüntüler kaldı.

  GÜNDOĞDU'YA POLİS MÜDAHALESİ

  POLİS BÖYLE MÜDAHALE ETTİ / FOTO GALERİ

  İzmir Valisi Mustafa Toprak, çadırların kaldırılmasına yönelik görüşme için dün protestocuların aralarında belirledikleri 8 kişilik heyeti, makamında kabul etti. Vali Toprak, heyetle yaptığı görüşme sırasında, protestolarını yasal zemin içerisinde her zaman yapabileceklerini ancak, çadırların turizm ve EXPO faaliyetlerine zarar verdiğini belirterek bunun sona erdirilmesini istedi. Kendi arasında yaptıkları görüşmede eylemciler, çadırları kaldırmama kararı aldı. Vali Toprak, karara uyulmaması halinde olası operasyonun da sinyalini verdi.

  MEGAFONLA UYARILDI

  Taksim Gezi park olaylarına İzmir’de verilen desteğin 20’nci gününde eylemcilerin çadırları kaldırmama kararı alması üzerine Birinci Kordon Gündoğdu Meydanı’nın yanındaki çadırlara sabahın ilk saatlerinde operasyon yapıldı. İki TOMA aracı, yüzlerce çevik kuvvet ve sivil ekiplerle alana gelen polis ekipleri, göstericileri uyardı. Bazı göstericileri uyandıran ekipler megofonla da sık sık toplanmaları konusunda uyarıda bulundu. Güvenlik güçlerinin karşısında toplanmaya başlayan göstericiler de insan zinciri oluşturdu, çadırları kaldırmayacaklarını gerekirse gözaltına alınmayı kabul ettiklerini söyledi. Göstericiler arasındaki bazı kişilerle polis ekipleri yaklaşık 30 dakika boyunca görüştü.

  ÇOK SAYIDA GÖZALTI

  Eylemcilerin ikna olmaması üzerine polis ekipleri harekete geçti. Kol kola giren protestocular polisi engellemeye çalışınca gözaltı işlemi uygulandı. Güvenlik güçlerini bir bölümü kendilerini engellemeye çalışan eylemcileri gözaltına alırken, diğer polislerde kurulu çadırları söktü. Gözaltına alınan göstericiler polis otobüsüne bindirilip Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Çok saylıda eylemcinin gözaltına alındığı görüldü. Sökülüp yol kenarına atılan çadırlar gelen bir kamyonete yüklenerek Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Çadırlarda bilye ile havai fişekler de bulundu. Gösterilerin ilk günlerinde kıyafetleri ve taşıdıkları soparalarla eleştirilen sivil polis memurların üzerinde polis yeleği bulunduğu ve ellerinde sadece cop tuttukları dikkat çekti.

   GÜNDOĞDU MEYDANI’NDA ’DURAN ADAM’ EYLEMİNE DESTEK

  İzmir'de’Gezi’ye yapılan müdahalenin ardından Erdem Gündüz başlattığı ’Duran Adam’ protestosu Gündoğdu’ya akın eden çok sayıda gösterici tarafından devam ettirildi.

  Taksim Gezi Parkı’na yapılan müdahale sonrası tepkisini gösteren Erdem Gündüz’ün ’Duran Adam’ protestosuna İzmirliler’den yoğun destek geldi. Kentin çeşitli ilçe ve semtlerinde hareket eden vatandaşlar, Gündoğdu Meydanı’ndaki Cumhuriyet Ağacı heykeli önünde biraraya geldi. Heykel önünde toplanan vatandaşlar hareketsiz durup konuşmayarak hükümete tepkisini gösterdi.

  ÇARŞIYA DESTEK SLOGANLARI

  Sosyal medyadan organize olan çok sayıda vatandaş da ayrıca Gündoğdu’da ’Duran Adam’ protestosunun dışında farklı bir etkinliğe imza attı. Bornova, Buca, Karşıyaka ve Konak’a bağlı Göztepe Semti’nden gelen ve üzerlerine ’Mücadele bitmedi asıl şimdi başlıyor’ ve ’Bu direniş canlarını yitirenler ve yaralılar içindir’ yazan pankartlar yapıştıran göstericiler, akşam saatlerinde alana girdi. Tek sıra insan zinciri oluşturarak 30 dakika boyunca meydanın etrafında yürüyen topluluk sloganlar eşliğinde meydanı terk etti. Bu topluluğun alandan ayrılmasından sonra meydanı taraftar grupları doldurdu. Beşiktaş Çarşı grubuna destek sloganları eşliğinde alana giren İzmirli taraftarlar, burada saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. İki saat boyunca meydanda kalan yaklaşık 200 taraftarın alandan ayrılmasıyla Gündoğdu Meydanı’ndaki yoğunluk azaldı. Şuana kadar yapılan prostestolarda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı belirtildi.

  İzmirdeki çadırlara şafak baskını POLİS DE OKUYOR

  İzmirdeki çadırlara şafak baskını 1 gün 34 dk. 6 saniye

  İzmirdeki çadırlara şafak baskını Taksim'de 'Duran Adam' eylemine devam

  TÜRKİYE'DEN DURAN ADAM MANZARALARI

  İzmirdeki çadırlara şafak baskını DURAN ADAM SALGINI

  İzmirdeki çadırlara şafak baskını BDP'den Meclis'te 5 dakikalık durma eylemi

  İzmirdeki çadırlara şafak baskınıİzmirdeki çadırlara şafak baskınıİzmirdeki çadırlara şafak baskını
  Erdem Gündüz aslında bir dansçıDuran adamlar İzmir'de eylemdeKadıköy'de 'duran adama' alkışlı destek

  İzmirdeki çadırlara şafak baskınıİzmirdeki çadırlara şafak baskınıİzmirdeki çadırlara şafak baskını
  AK Parti tepkisi: CHP'nin başına geçsinEthem'in vurulduğu yerde 'durma' eylemi'Duran Adam' New York'ta

  İzmirdeki çadırlara şafak baskını O DA AYAĞA KALKTI

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı