Ege Haberleri

EGE

  İzmir'de yetişti, modaya ilham veriyor

  Hürriyet Haber
  23.09.2013 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Türk modasına yön veren organizasyonlara imza atıyor.


  İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü'nün ilk mezunlarından Pınar Kaplankıran, Moda Tasarımcıları Derneği Genel Sekreteri göreviyle Türk modasına yön veren organizasyonlara imza atıyor.
  2007 yılından yılından buna Moda Tasarımcıları Derneği'nde çeşitli kademelerde görev alan Pınar Kaplankıran, İstanbul Fashion Week, GalataModa Festivali gibi Türkiye'de gerçekleştirilen organizasyonların koordinasyon görevlerini üstleniyor. İEÜ'de Moda ve Tekstil Bölümü'nün ilk öğrencileri arasına katıldıktan sonra 2005'te mezun olmasının ardından İstanbul'da iş yaşamına atılan Kaplankıran, “Üniversitemde, moda işletmeciliği üzerine eğitim aldım. Bu özel bölüm, ilk yılında 9 öğrenci ve bizlerden heyecanlı ve inançlı akademisyenlerle açıldı. 1 yıllık temel moda tasarımı eğitiminden sonra, moda işletmeciliği eğitimi aldım. Moda sektörüyle sıcak temasta olmamızı sağlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi akademisyenleri ve yöneticileri sayesinde hayallerimin çıtasını daha da yükselttim. Bugün Moda Tasarımcıları Derneği'nin genel sekreterliği görevini üstleniyorum. Hayallerimin eğitimimle birleşmesinin sonucunu yaşıyorum” dedi.
  Eğitimi sayesinde Türkiye'nin duayen ve aynı zamanda genç tasarımcılarıyla çalışma olanağı yakaladığını anlatan genç Genel Sekreter Kaplankıran, üniversite eğitiminin yararlarını iş yaşamında kavradığını söyledi. İEÜ'de aldığı eğitimin birçok kapıyı açmasında büyük etkisi olduğunu kaydeden Kaplankıran, “2005 yılında mezun olur olmaz DEMSA'da marka müdürü asistanı olarak çalıştım. 2007 yılında yeni kurulan Moda Tasarımcıları Derneği'nde idari işler sorumlusu olarak başladığım görevimi dördüncü yılın sonunda genel koordinatör sıfatıyla tamamladım. İstanbul Fashion Week, GalataModa Festivali gibi ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen organizasyonların koordinasyon ve iletişim görevini üstlendim. Türkiye'de yeni gelişmekte olan moda sektörünün önemli bir parçası olan moda yönetimi konusunda üniversitemde aldığım eğitim beni bu süreçte destekledi. Mesleğimde ciddi farklar yarattım. Uluslararası önemli başarılara imza atan Hakaan markası yaratıcısı Hakan Yıldırım'la 2011 yılı boyunca çalıştım. Markanın, marka ve kurumsal ilişkiler koordinatörlüğünü üstlendim. 2012 yılından bu yana Moda Tasarımcıları Derneği'nin 4. dönem yeni yönetim kuruluyla birlikte derneğin genel sekreteri olarak çalışıyorum. Modayı iyi bilmenin yanı sıra işletmesindeki uzmanlığım benim ayrıcalığım oldu” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı