İZMİR HABERLERİ

İzmir'de yapılması planlanan statlar

AA / Tolga Albay
09 Ocak 2015 - 15:54Son Güncelleme : 09 Ocak 2015 - 15:54

- Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kocaoğlu: "TOKİ, Bakanlık ya da kim yapıyorsa, Yalı ve Gürsel Aksel’e stat yapmasının önünde engel yoktur"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yalı ve Gürsel Aksel'de yapılması planlanan statların kent yaşamı ve trafiğe olumsuz etkilerinin olacağını düşündüklerini ancak bu projelerin önünde bir engelin olmadığını, kendilerinin de projelerle ilgili yargıya gitmeye gerek duymadıklarını söyledi.

Kocaoğlu, İZSU Halkapınar Tesisleri'nde İzmir’in su trafiğini yöneten SCADA sisteminin yenilenmesiyle ilgili toplantının ardından gazetecilerine sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin belediyenin açtığı dava sonrası İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından yürütmesi durdurulan İnciraltı Planı konusunda bundan sonra neler yapılacağını sorması üzerine Kocaoğlu, İnciraltı'nın tarım arazisi olarak bırakılması ve yüksek yapılarla donatılması gerektiği gibi farklı görüşlerin bulunduğunu, kendilerinin her ikisinin de bir arada olacağı planlamadan yana olduklarını söyledi.

Koacoğlu, şöyle konuştu:

"Şu an planlama çalışmalarımız devam ediyor. Plan taslağını İzmir kamuoyuna ve İzmir’in kanaat önderlerine, konunun uzmanlarına, meslek odalarımıza sunacağız. O bölgede ticaretin olmaması gerektiğini, sağlık konseptinde planlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu zamana kadar yaptıklarımızın boşa gitmemesini istiyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu ve ne yapmak istediğimizi kamuoyuyla paylaşacağız."

- "Stat yapabilirler"

Kentte uzun süredir tartışılan stat konusuna da değinen Başkan Kocaoğlu, Gürsel Aksel ve Yalı’ya stat yapılması konusunda herhangi bir yasal engelin olmadığını, Bakanlığın isterse hemen projeye başlayabileceğini bildirdi.

Konunun İzmir gündemini gereğinden fazla meşgul ettiğini söyleyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gürsel Aksel ve Yalı’ya yapılacak stat konusunda biz kurum olarak görüşlerimizi beyan ettik, buraların spor kompleksi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirttik. Ancak Sayın Binali Yıldırım’ın İzmir ziyaretinden sonra anladığım kadarıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bu görüşlerimiz genel kabul görmedi. Zaten bu statlar projelendirilirken bize görüş sorulmadı. Bu da Büyükşehir Belediyesi’nin görüşünün alınmayacağı anlamına geliyor."

Belediye başkanlarının ‘stat yaptırmayan adam’ olarak ilan edilmesinin yanlış olduğunu, bunu İzmirliler'in insafına bıraktığını anlatan Kocaoğlu, "TOKİ, Bakanlık ya da kim yapıyorsa, Yalı ve Gürsel Aksel’e stat yapmasının önünde engel yoktur. Başlanabilirdi. Zaten projesi de yok. Biz belediyeyiz, aktivist değiliz. Yasal yollardan hukuk sistemi içinde yanlış olduğuna inandığımız şeyi yargıya götürürüz ve çıkan kararı uygularız. Biz belediye olarak, en az bakanlıklar kadar devlet kurumuyuz. Yapmalarında mahsur yoktur ama yapılacak stat orada kentin yaşamına, trafiğine zarar verir görüşündeyiz" diye konuştu.

Kocaoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın stat yapımıyla ilgili gündeme getirdiği “acele kamulaştırma” kararı ile ilgili olarak da, “Çıkartsınlar, kamulaştırsınlar. Büyük ihtimalle yargıya gitmeyiz. Biz iki yerde de yanlışı kamuoyunun önüne serdik. Biz şu anda zaten yargıdayız. Bir daha bunun için yargıya gitmeye gerek yok. Önlerinde engel yoktur” ifadesini kullandı.

-İZTO'nun projeleri

Başkan Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası tarafından geliştirilen projelerin de kamuoyunda tartışılması ve sağlıklı olarak değerlendirilmesinde fayda gördüğünü belirterek, "Bizim herhangi bir karşı duruşumuz yoktur. Ama bugün ‘evet, yaparız’ denecek proje değildir. İyice etüt edilmesi, bilimsel alt yapı oluşturularak değerlendirilmesi gerekir" görüşünü aktardı.

- Su faturaları

Kocaoğlu, yeni bağlanan ilçelerde geçiş dönemi nedeniyle İZSU'nun su faturalarını okumasında gecikmeler yaşandığını, buna karşın faturaların okunmadığı ay kadar faizsiz taksit imkanı getirildiğini ifade ederek, "İZSU faturayı 6 ay okumamışsa, 6 ay sonra okuduğunda çıkan bedeli yine 6 taksitle alıyor. Vade farkı ve faiz yok" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir'de yapılması planlanan statlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı