İZMİR HABERLERİ

İzmir'de "Tasarım Atölyesi" hizmete açıldı

AA / Efsun Yılmaz
19.02.2015 - 17:25Son Güncelleme :

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Daha güzel, daha pahalı binalar yapabilirsiniz ama Kemeraltı'nı, Agora'yı, Kadifekale'yi kopyalamak mümkün değil"

İzmirde Tasarım Atölyesi hizmete açıldı
AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, daha güzel ve pahalı binaların yapılabileceğini, ancak Kemeraltı, Agora ve Kadifekale gibi tarihi bölgeleri kopyalamanın mümkün olmadığını kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 270 hektarlık Kadifekale-Agora-Kemeraltı tarihi aksının yeniden kente kazandırmak ve tarihi dokuyu koruyup canlandırarak çekim merkezi haline getirmek amacıyla başlattığı “İzmir Tarih Projesi” kapsamında restorasyonu tamamlanan Tasarım Atölyesi törenle açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada, İzmir Tarih Projesi’nin kent merkezini ayağa kaldıracağını belirtti.

Her kentin tarihi kent bölgeleri olduğuna dikkati çeken Kocaoğlu, "O bölgeler o kentin geçmişinden bugününe bütün özelliklerini yansıtıyor. Daha güzel, daha pahalı binalar yapabilirsiniz ama bugün Kemeraltı, Agora ve Kadifekale’yi kopyalamak mümkün değil. Burada 8500 yıllık kentin yakın izleri var. 3 bin 500 yıllık Agorası var. Bu bölge İzmir merkezini her bakımdan ayağa kaldıracak bir bölge" dedi.

Kentin büyük destekçileriyle birlikte bölgeyi ayağa kaldırmak istediklerini ifade eden Aziz Kocaoğlu, mülkiyet sahipleri ve iş adamlarının alana yatırım yapması gerektiğini belirtti.

Kocaoğlu, İzmir’in tasarım ve inovasyon kenti olmasını, nitelikli ve teknolojik ürünlerin tasarlanmasını istediklerini kaydetti.

- Hatuniye’ye özel çalıştay

Tasarım Atölyesi, ilk çalışmasını "Hatuniye’den Kadifekale Keşif Haritaları" çalıştayıyla yaptı.

Üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşan katılımcılar tarafından bölgenin gizli kalmış değerlerinin farkına varılması, tanınır olması ve kentlilerin alanı keşfedebilmesi için gezi haritaları düzenlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir'de "Tasarım Atölyesi" hizmete açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2015 tarihinde saat 17 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir'de "Tasarım Atölyesi" hizmete açıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı