İZMİR HABERLERİ

İzmir'de tarihi türbede restorasyon

AA / Ramazan Ercan
29.02.2016 - 13:35Son Güncelleme :

- Emir Sultan Türbesi'nin mezarlığı restore edildi

AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - İzmir'in fethinde şehit düşen ve halk arasında "Emir Sultan" adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in naaşının yer aldığı türbenin bahçesindeki mezarlık restore edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, restore edilerek kente kazandırılan Emir Sultan Türbesi'nde dönemin önemli kişilerine ait mezarların bulunduğu hazire kısmındaki restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Tek tek temizlenen tarihi mezar taşları orijinal yerine yerleştirildi.Çalışmalar kapsamında mezarlara ait ve serbest halde bulunan taşlar numaralandırılarak belgelendirildi.

Çökme nedeniyle eğilen mezarlardaki taşlar sökülüp temizlendikten sonra, hazire tipolojisine uygun olarak yeniden yerine yerleştirildi. Serbest halde bulunan taşlardan bir mezara ait olduğu tespit edilenler orijinal yerine takıldı. Sahiplendirilemeyen taşlarsa envanteri yapılarak ziyaretçilerin inceleyebilmesi için düzenlenen stantlara aktarıldı. Ziyaretçilerin alan ile ilgili bilgilenmesini sağlamak için bilgi panoları da yerleştirildi.

- Önemli isimler burada yatıyor

İzmir'in fethinde şehit düşen ve halk arasında "Emir Sultan" adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in naaşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın dedesi Uşakizade Sadık Bey, eşi Makbule Hanım, Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camisi kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi ve İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimlerinin naaşları da yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir'de tarihi türbede restorasyon hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 13 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir'de tarihi türbede restorasyon haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı