Ege Haberleri

  İzmir'de tanıtım kartı dönemi

  Hürriyet Haber
  08.08.2014 - 13:50 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, ticari taşımacılık faaliyeti yürüten servis, ticari taksi ve toplu taşım araçlarını kullanan şoförler için "tanıtım kartı" uygulaması başlattı.

  İl Emniyet Trafik Müdürlüğü ve İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası işbirliğiyle yürütülen bu çalışmadaki hedefin, şoförlüğün bu işi gerçekten meslek edinmiş kişilerce yapılmasını sağlamak ve nitelikli "şoför" esnafı oluşturmak olduğu açıklandı. Eğitimlerini tamamlayan ve gerekli şartları yerine getiren şoförlere kart dağıtımı başlarken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu kapsamda yaklaşık 15 bin şoföre tanıtım kartı düzenleyeceği açıklandı.
  Yeni uygulama ile ticari araçlarda çalışmak isteyen şoförler için zorunlu hale getirilen tanıtım kartlarını almak isteyenler öncelikle halkla ilişkilerin temel kavramı ve nitelikleri, öfke kontrolü, şehir bilgisi, trafikte karşılaşacakları olumsuzluk ve kazaların önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ile uyulması gereken kurallar ve Belediye mevzuatlarını kapsayan eğitime katılmak zorundalar. Daha sonra psikolog ve simülatör eşliğinde 1 saat süren testte başarılı olanlara verilen bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olduğunu gösterir "Psikoteknik Değerlendirme Rapor" almaları gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'ndan biyokimya ruhsatı bulunan bir laboratuvarda, uyuşturucu madde kullanıp kullanmadıklarını belirtir rapor ile adli sicil kaydı da tanıtım kartı çıkartılması için istenen şartlar arasında yer alıyor. Ayrıca sürücülerin son beş 5 yıl içerisinde; bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olmaları ve alkollü olarak araç kullanma ile hız kurallarını ihlal nedeniyle, sürücü belgelerinin birden fazla geri alınmamış olması şartı aranıyor. Eğitim almak isteyen sürücüler için ilgili odalarda İzmir Büyükşehir Belediyesi denetiminde eğitimler gerçekleştiriliyor.

  İzmirde tanıtım kartı dönemi


  İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık bu kartların büyük bir yenilik getirdiğini söyledi. Tanıtım kartlarının güvenlik açısından hem şoförler hem de yolcular için önemli olduğunu vurgulayan Anık,"Yasa ile ticari araçları kullanan şoförlerin eğitim yetkisi İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Büyükşehir Belediyesi de bunu esnaf birliği ve ilgili odalar ile birlikte organize ediyor. Kartlarımızı vermeye başladık. 'Ticari Taşıt Kullanma Belgesi'ni her şoförün mutlaka alması gerekiyor. Şoförlerimizin bu belgeyi olması için öncelikle psikoteknik performans değerlendirmesi gerekiyor. SRC'si olması gerekiyor. Uyuşturucu kullanmadığına, bağımlı olmadığına dair belge alması gerekiyor. Savcılık temiz kağıdı olması gerekiyor. Bunlar bir arkadaşımızın bu işi yapabilirliğini ispat ediyor. Hem de güvenlik açısından esnafı ile yolcunun can ve mal güvenliği açısından çok önemli. Eğitimler her yıl tekrarlanacak. Her arkadaşımızın mutlaka gelip bu eğitime katılması ve bu belgeyi alması gerekiyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı