Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de Suriyeliler parklarda kalıyor

  30 Ağustos 2013 - 14:11Son Güncelleme : 30 Ağustos 2013 - 14:32

  İZMİR, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli’lerin akınına uğruyor. Kente gelip kalacak yer bulamayan Suriyeliler, Konak Meydanı da dahil olmak üzere şehrin çeşitli noktalarında açık alanlarda yatıp kalkıyor.

  İzmir son haftalarda adeta Suriyeli akınına uğruyor. Neredeyse her gün yeni gruplar gelip kente yerleşiyor. Kimileri ucuz otellerde, kimi Suriyeliler de kiraladıkları evlerde kalıyor. Tek göz odada yaklaşık 20 kişinin birlikte kaldığı oluyor. Bu akın, insanlık dramını da beraberinde getiriyor. Konak Meydanı’nda yeşil alanlar üzerinde gece gündüz çocukları ile birlikte barınan yardıma muhtaç çok sayıda Suriyeli aile dikkat çekiyor. Basmane semtinde de çok sayıda Suriyeli yaşıyor. Bu semtte oturanlar, sabah kaltıklarında yandaki evlerde kalabalık Suriyeli komşularla karşılaşıyor.

  GÖRÜNTÜLENMEK İSTEMİYORLAR

  Kente yerleşen Suriyeliler fotoğralarının çekilmesine de tepki gösteriyor. Aralarında Türkçe bilenler, yetkililere seslenerek, kendilerine barınacak bir yer konusuda yardımcı olunmasını istiyor. Konak Meydanı’ndaki Suriyeliler, "Hiç kimse yaşadığı vatanını isteyerek terk etmez. Ya kalıp öldürülmeyi bekleyecek ya da ailemizi kurtarmak için ülkemizi terk edecektik. İmkanı olanlar ucuz otellerde tek odalı evlerde ya da buradaki akrabalarının yanında kalıyor. Fakat bizler barınacak bir yer bulamadık. Çoluk çocuk parklarda yatıyoruz, beslenme sorunu çekiyor, banyo yapamıyoruz, temizlenemiyoruz. Valilik ve Kaymakamlıktan yardım istedik "Birkaç gün sonra gelin’ dediler. Sesimizin duyulmasını istiyoruz" diyor.

  İzmir'de Suriyeliler parklarda kalıyor
  İzmir'den Suriye sınırına en yakın nokta yaklaşık 900 km.

  Etiketler: izmir , suriye
  Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
  • başaran gençlik 30.8.2013 14:58:36
   Ülkemiz ne hallere geldi.Çivisi çıktı.
  • cem şenay 30.8.2013 14:51:31
   Neyse. oy kullanıncaya kadar tutarlar orada. insanların çaresizliğinden nemalananlar varken bu görüntüler bitmez.
  • yavuz özkan 30.8.2013 14:47:58
   hatayı beğenmediler tabii izmir daha güzel,yakında vatandaşlık kazanıp aylıkta bağlandımı alsana aslan gibi seçmen.
  • İlkay Alptekin 30.8.2013 14:43:58
   Neticede o kadar ileri bir Demokrasiyiz ki ; Dingonun ahırı bizim yanımızda Vatikan gibi kalır.
  • akın salman 30.8.2013 14:43:00
   BAŞKA ÜLKELERE GİDEN MÜLTECİLER,TÜRKİYEDEKİ GİBİ BAŞI BOŞ MU?BU İNSANLAR HAKLILAR,KİMSE ZEVK OLSUN DİYE ÜLKESİNİ TERKETMEZ,EN AZINDAN AŞ VE TEMİZLİK VE YATACAK YERLERİNİN BİR DÜZEN İÇİNDE GİDERİLMESİ GEREKİR,KIRSAL KESİMLERDE ONLARA KONTROLLÜ YAŞAM ALANLARI YARATMAK GEREK,
  • KADİR ÖZDEMİR 30.8.2013 14:41:57
   bunlar izmire kadar nasıl geliyo,ceplerinde para yoksa kim getiriyor??ülkelerinde savaş var kabul ama ya bizim insanlarımız??
   
  HaberlerHayat Sevince GüzelHayat Sevince Güzel 6. bölüm fragmanıFox TVFRANSATürk derneğine saldırımolotofmünih