Ege Haberleri

EGE

  İzmir'de Suriyeli dramı sürüyor

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  02.09.2013 - 12:10 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak gelen Suriyelilerin sayıları hızla artarken, kentte zorlu bir yaşam sürdürüyorlar.

  Kalabalık halde kalıp çevrelerini de rahatsız ettikleri gerekçesiyle son zamanlarda oteller ile evlere kabul edilmeyen bazı Suriyeliler, parklarda, açık alanlarda yaşamaya başladı. İş isteyen, yardım bekleyen, açlıkla mücadele edenler arasındaki, henüz 5 günlük olan ve göbek bağı bile düşmeyen kız bebeğin sürekli ağlaması dikkat çekti.
  Ülkelerinde yaklaşık iki yıldır süren iç savaştan kaçan Suriyeliler, Türkiye'ye sığınıyor. Sınırı geçep Türkiye'nin güneydeki illerine gelen Suriyelilerden, burada kalacak yer bulamayanlar bir ümit diğer kentlere gidiyor. İzmir'e Suriye'den gelenlerin akın ettiği kentler arasında bulunuyor. İzmir'e gelen Suriyelilerin sayısı son günlerde daha da arttı. Basmane semtinde mültecilerin yoğun olarak kaldığı bölgelerdeki otel ile ev sahipleri, çok kalabalık kaldıkları, çevrelerini rahatsız ettikleri şikayetleri üzerine, Suriyeliler'e kapıları kapatmaya başladı. Bunun da etkisiyle, son günlerde gelen Suriyeli aileler, kalacak yer bulamaz oldu. Kalacak yer bulamayan Suriyeli aileler, kentin çeşitli bölgelerindeki açık alanlar ile parklarda yatıp kalkmaya başladı.

  İzmirde Suriyeli dramı sürüyor

  BEŞ GÜNLÜK BEBEĞİN DRAMI
  Maddi durumları iyi olmayan, çevredeki vatandaşların yardımıyla karınlarını doyurmaya çalışan Suriyelilerden, Agora Parkı'nda kalan ailenin en küçük bireyi ise, henüz 5 günlük olan, göbek bağı bile düşmeyen, ismi dahi konulmamış kız bebek oldu. Sıcaktan, açlıktan, yaşadığı zorluklardan dolayı bebeğin sürekli ağlaması, buradaki dramı tanık olan vatandaşlarda büyük üzüntüye neden oldu. Ailenin Suriye'den Türkiye'ye geçiş yaptıktan sonra İstanbul'a gittiği, buradan da İzmir'e geldikleri öğrenildi. Bebeğin de bu sırada İstanbul'da bir hastanede dünyaya geldiği belirtildi.

  İzmirde Suriyeli dramı sürüyor

  Suriye'nin Halep kentinden bir hafta önce ailesiyle Gaziantep'e oradan da iki gün önce İzmir'e gelen Abdullah Ömer Cuma da yaşadıklarına isyan etti. Ülkesinde oto tamirciliği yaptığını, babasının iki eşinden birisinin Türk olmasından dolayı da Türkçe bildiğini söyleyen Cuma, “Uçaklar bizim bölgeyi bombalamaya başladıktan sonra kaçtık. İzmir'de iş imkanının çok olduğu söylenince, bir umut diyerek buraya geldik. Ama bize ev vermediler. Bizler de parklarda kalmaya başladık. Tek isteğim iş ve ev. Ben çalışır aileme bakarım” dedi.
  Bu arada Suriyelilerin yoğun olarak kaldığı Basmane semtinde yaşayan vatandaşlar ise, İzmir'i genelde ekonomik durumları daha iyi olan Suriyelilerin tercih ettiğini, buradan da deniz yoluyla yasadışı olarak Yuninastan'a ve İtalya'ya gitmeye çalıştıklarını ileri sürdü.

  KONAKTAN AYRILDILAR
  Geçen perşembe günü eşyalarıyla birlikte Konak Meydanı'na gelerek, ağaçların altında yatıp kalkmaya başlayan çok sayıda Suriyeli ise buradan ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı