İZMİR HABERLERİ

İzmir'de "Şoförüme Dokunma" yürüyüşü

AA / Efsun Yılmaz
17.01.2015 - 15:29Son Güncelleme :

- ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yönelik saldırı nedeniyle İzmir'de yürüyüş düzenlendi - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Hizmet ettiğimiz hemşehrilerimizden bir dileğimiz var. Hemşehrilerimiz vandalizme, örgütlü ahlaksızlığa 'dur' demek zorundadır. Hiçbir çapulcu halkın karşısında duramaz" - "Kamu görevi yapan arkadaşlarımıza sahip çıkılmasını istiyorum. Acilen suçluları suçluları adalet önüne çıkarmaları gerekmektedir"

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yönelik saldırılar nedeniyle İzmir'de "Şoförüme Dokunma" yürüyüşü düzenlendi.

Konak Pier ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında ellerinde "Sizin canınız bize, bizimki kime emanet?", "Babama dokunma", "Biz sopa değil can taşıyoruz" yazılı dövizlerle yürüyen şoförler ve ailelerine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da destek verdi.

Yürüyüşe İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Prof. Hülya Güven, Alaattin Yüksel, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli ve Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır da katıldı.

Yürüyüşün ardından belediye önünde toplanan şoförlere ve ailelerine seslenen Aziz Kocaoğlu, son günlerde ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yönelik yapılan saldırıların ahlaksız bir oyun olduğunu savundu.

Hafta boyunca 6 kez şoförlerin darp edildiğini vurgulayan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

"Komple teorilerine yaşam boyu inanmadım. Ama bunda nasıl art niyet aramazsınız? Bunları organize edenlere nasıl ahlaksız demezsiniz? Her meslek onurludur, her meslek zordur. Belediye hizmetleri içerisinde en zor olanı otobüs şoförlüğüdür. Arabanızda 50 ile 150 arasına can, çoluk, çocuk, yaşlı, genç taşıyorsunuz. 4 milyonu aşkın insanımızı sağ salim gideceği yere, sevdiklerine kavuşturuyorsunuz. Saldırıya, ahlaksızca saldırıya peş peşe muhatap oluyorsunuz. Biz her şeye rağmen sükunetimizi, serinkanlılığımızı korumak durumundayız ve koruyacağız. Haklı iken, hiç suçunuz günahınız yokken, haksız duruma düşmeyeceğiz. Hizmet ettiğimiz hemşehrilerimizden bir dileğimiz var. Hemşehrilerimiz vandalizme, örgütlü ahlaksızlığa 'dur' demek zorundadır. Hiçbir çapulcu halkın karşısında duramaz. En büyük güç halktır, sevgili hemşehrilerimizdir."

Provokasyon amacıyla otobüslere binerek halkı kışkırtmaya çalışanların olduğunu ileri süren Aziz Kocaoğlu, "Bu onursuz, şerefsiz oyunları İzmirliler kabul etmiyor, etmeyecektir de" diye konuştu.

- Vali ve Emniyet Müdürü'nü göreve çağırdı

Son günlerde yaşayan darp olayları ile ilgili İzmir Valisi, Emniyet Müdürü, devlet temsilcileri ile kamu görevlilerine şoförlere sahip çıkma ve görevlerini yapma çağrısında bulunan Kocaoğlu, "Kamu görevi yapan arkadaşlarımıza sahip çıkılmasını istiyorum. Acilen suçluları suçluları adalet önüne çıkarmaları gerekmektedir" dedi.

Yürüyüşe katılan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, şoförlere yönelik saldırıları kınadıklarını belirterek, "Bizim geleneğimiz önce hizmet. Bu eşkiyalar kutsal görev yapan arkadaşlarımıza saldırıyorsa, İzmir Valisi ve İzmir Emniyeti’ni göreve çağırıyorum. Biz şoför arkadaşlarımızın bedeli ne olursa olsun yanındayız" diye konuştu.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da şoförler adına yaptığı konuşmada, "Bizler sizlere her sabah ‘günaydın’ diyerek işine başlayan, sizleri kazasız evlerinize taşıyan emekçileriz. Sizleri en iyi hizmeti vermek için yaşamımızı sürdürüyoruz. Bizler İzmir halkı için çalışmaya devam edeceğiz. Şiddete ‘hayır’ diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir'de "Şoförüme Dokunma" yürüyüşü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 15 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir'de "Şoförüme Dokunma" yürüyüşü haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:57
 • Guneş
  06:25
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:19
Sayfa Başı