Gündem Haberleri

İzmir'de şiddetli yağış: 1 ölü

Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
08.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

İZMİR’de sıcak ve nemin etkisiyle bunaltıcı yaz günleri geçiren vatandaşlar, sağanak halinde yağan yağmur sürprizine yakalandı. İzmir'de 16 yaşındaki genç yardım etmek isterken sel sularına kapılarak hayatını kaybetti.

SEL KAZASINDA BİR ÖLÜ

ANNESİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU / FOTO GALERİ

İzmir'in Konak İlçesi'ne bağlı Boğaziçi Semtinde kaza yapan bir araca yardım etmek isteyen üç gençten 16 yaşındaki Ümit Özcan, tam bu sırada caddeden şiddetle akan sel suyuna kapılıp başka bir aracın altına sıkıştı. Boğaziçi Caddesi numara 170 önündeki olayda talihsiz genç boğularak yaşamını yitirdi.

14 SAAT ÖNCE ÖLÜMÜ YAZMIŞ

İzmir'de öğle saatlerinde etkili olan sağanak yağmur sırasında Gültepe semtindeki eğimli olan Boğaziçi Caddesi üzerinde 35 AN 2165 plakalı otomobili arıza yapan Kemal Aykan arkadaşı Ercan Sever'den telefonla yardım istedi. Ercan Sever yanına oğlu Berkay Sever'i ve kendileriyle gelmek istediğini söylediği 16 yaşındaki Ümit Özkan'a da alarak kendi aracıyla sözkonusu yere gitti. Ercan Sever, arızalı aracı kendi aracının arkasına iple bağlayıp çekmeye çalıştı. Ancak daha yukarıdaki Toros semtinden aniden inen sel suları caddeyi nehre sevirdi. Bu sırada Ercan Sever ve oğlu Berkay Sever vatandaşların da yardımıyla kendilerini son anda kaldırım tarafına atıp kurtarırken Ümit Özkan dizi biraz geçen ama çok şirdetli akan sel suyuna kapılıp düştü. Oturur vaziyette suların sürüklediği Özkan yaklaşık 20 metre ileride yolun kenarına parketmiş 35 V 4573 plakalı kamyonetin altına sıkıştı. Sel suyunın şiddetiyle Özkan bulunduğu yerden çıkamadı, kimse de yardım edemedi. Sular hızını biraz kaybedip yardıma koşanlar talihsiz gencin cesedini kamyonetin altından çıkardı.

Bu anlar cep telefonuyla kaydedilirken, görüntülerde talihsiz gencin sürüklenirken bir elini havaya kaldırdığı da görüldü.

Birsüre sonra acı olayı haber alıp olay yerine gelen yakınları genci teşhis edip gözyaşı döktü. Semt sakinleri her sağanak yağmurda aynı sorunun yaşandığını, belediye yetkililerinin önlem almadığını söyledi. Birsüre sonra Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da olay yerine gelip bilgi aldı. Bu sırada bazı vatandaşların da "Görevinizi yapın" diye tepki gösterdiği dikkat çekti.

Boğaziçi Mahalle Muhtarı Yaşar Çaldan, "Araç yardıma gelmiş. Ancak bu sırada bir belediye otobüsünün geçişi sırasında yarattığı dalga suyun suyun debisini daha da yükseltmiş. Bu çocuk da sulara kapılarak hayatını kaybetmiş. Biz yaklaşık iki ay önce daha alt kesimde Kuruçay tarafında yapılan yağmur suyu tahliye kanallarının bizim buralara da uzatılmasını istedik. Bu nedenle İZSU'ya dilekçe de verdik. Ancak sonucun ne olduğunu bilmiyorum. İnşallah belediye önlem alır da en azından bundan sonra bu tür üzücü olaylar yaşanmaz" dedi.

FACEBOOK SAYFASINA YAZMIŞ

Bu arada hayatını kaybeden gencin 14 saat önce Facebook sayfasında, "Sonsuzluğa uyumak istiyorum. Allahım sen açtın sen kapa" yazdığı da görüldü.

İzmirlilerin bir bölümü hazırlıklı oldukları için yanlarına aldıkları şemsiyeler sayesinde ıslanmaktan kurtuldu, ama yazlık giysileriyle yağmura yakalananların korunmak için koşup kapalı alanlara girmekten başka çareleri kalmadı. Bazı semtlerde de dolu etkili oldu.

İzmirde şiddetli yağış: 1 ölü

İZMİR'DE YAĞIŞ SÜRPRİZİ / FOTO GALERİ

Kış mevsiminin kurak geçtiği İzmir’de, yaz aylarında da hava sıcaklıkları yüksek seyretti. Özellikle son günlerde nemin de etkisini göstermesiyle bunaltıcı günler geçiren İzmirliler, öğle saatlerinde sağanak halinde yağan yağmur sürprizi yaşadı. Birden bastıran yağmura hazırlıklı olanlar, şemsiyeleri sayesinde ıslanmaktan kurtuldu. Ancak yazlık giysileriyle yağmura yakalananların ise, korunmak için koşmaktan ve kapalı alanlara girmekten başka çareleri kalmadı. Yağmuru fırsata çeviren işyerleri de, ellerindeki şemsiyeleri tezgaha çıkartıp satışa sundu. Şemsiyelere vatandaşların ilgisi de fazla oldu. Yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda, sürücüler de kaza yapmamak için trafikte dikkatli seyrettikleri gözlendi. Buca, Bornova başta olmak üzere bazı semtlerde de kısa süreli dolu etkili oldu. Bazı yerlerde de küçük çaplı su baskınları yaşandı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı