Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de sahtecilik operasyonu

  A.A
  30 Ekim 2008 - 12:43Son Güncelleme : 30 Ekim 2008 - 12:43

  İzmir'in yanı sıra Urla ve Torbalı ilçeleriyle Kütahya, Gaziantep, Manisa'da, piyasaya sahte para ve uyuşturucu sürdükleri, kaçak geçiş ve sahte çek, fatura organizasyonu yaptıkları ileri sürülen şebekeye yönelik düzenlenen operasyonda, şebekenin 2 elebaşının da aralarında bulunduğu 13 kişi yakalandı.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro amirliği ekipleri, İzmir'de piyasaya sahte para sürüldüğü bilgisi üzerine 8 ay önce takip başlattı.

  Sahte parayı Kadifekale'de üstlenen bir grubun İstanbul'dan komisyon karşılığı alarak İzmir'e getirdiğini ve piyasaya sürdüğünü belirleyen ekip, şebekenin, sahtecilik dışında suçlara da karıştığını tespit etti.

  Şebekeye yönelik 9 ayrı suçüstü operasyon düzenleyen polis, 101 bin 840 YTL'lik sahte banknot, 10 bin 755 uyuşturucu hap, çok sayıda sahte çek, fatura ve irsaliye ele geçirdi. İzmir'in Aliağa ve Aydın'ın Söke ilçelerinde yabancı uyruklu 59 kişiyi yasa dışı yollardan yurt dışına çıkarmak isteyen şebeke üyelerinden 9'u tutuklandı.

  Şebekenin organizasyon yapısını çözen ve delilleri toplayan polis, önceki gün “Kadifekale-35” kod adıyla İzmir, Kütahya, Gaziantep ve Manisa'da operasyon başlattı. Operasyonda, şebekenin elebaşıları olduğu ileri sürülen M.T. ile M.S.Y'nin de aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev ve iş yerlerinde sahte evrak ele geçirildi.

  Zanlıların, İstanbul'dan temin ettikleri sahte paraları A.Ö. ve birlikte yaşadığı S.G. ile pazarlarda sebze satarak para üstü verip piyasaya sürdükleri, sahte çek, kimlik ve fatura düzenleyerek piyasaya sürdükleri, İstanbul'dan getirdikleri uyuşturucu hapları İzmir'de sattıkları, yurt dışına yasa dışı geçiş organizasyonu düzenledikleri ileri sürüldü.

  Çeşitli suçlardan emniyette kayıtları bulunduğu öğrenilen 13 zanlı, sorgularının tamamlanmasının ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı