Ege Haberleri

EGE

  İzmir'de protesto yürüyüşünde yine arbede

  Kadir ÖZEN, Yusuf YAVUZ / İZMİR, (DHA)
  12.09.2013 - 10:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de yaklaşık 2 bin kişi, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı.

  Basmane Meydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protestolarını sürdürmek isteyen gruba polis müdahale etti, biber gazı kullandı.

  İzmirde protesto yürüyüşünde yine arbede

  Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda bugün saat 20.00'de toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 2 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak üzere yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Ahmet'in katili AKP”, “Ahmet'in katili AKP'nin polisi” sloganları atan grubun Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için polis, Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

  İzmirde protesto yürüyüşünde yine arbede

  DAĞILMAYAN GRUBA MÜDAHALE
  Gazi Bulvarı üzerine Basmane Meydanı girişine ulaşan grubun dağılması için polis, anons yaptı. Protestoculardan bir kısmı Konak Belediyesi ek binası önündeki TOMA aracını taş ve şişe yağmuruna tuttu. Güvenlik güçlerinin izinsiz gösteri yaptıkları ve dağılmalarını istediği gruptan atılan taş ve şişeler üzerinde TOMA araçları biber gazlı su sıkmaya başladı. Bir süre sonra önde TOMA araçları arkada çevik kuvvet ekipleri olmak üzere polis harekete geçti. Bazı göstericilerin sıkılan tazyikli sudan yere düştüğü görüldü. Geri çekiliş sırasında çevreden ellerine geçirdikleri malzemeleri yola döküp ateşe veren göstereciler, Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına ardından 2. Kordon'a çekildi. Polisin sıktığı yoğun gazdan çevrede bulunan turistler ile otobüs bekleyen vatandaşlar olumsuz etkilendi. Göstericiler önce Cumhuriyet Meydanı ardından ikinci son olarak Talatpaşa Bulvarı üzerine geldi. Geri çekilme sırasında grubun sayısının oldukça azaldığı görüldü. Burada bekleyen göstericilere polis müdahale etmedi.

  İzmirde protesto yürüyüşünde yine arbede

  BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
  İzmir'de, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yapılan gösteride çıkan arbedenin ardından eylemciler, Alsancak'a geri döndü. Göstericilerin Alsancak Semti'ne dönüşü sırasında 17 yaşında bir genç kızın gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan kişinin çantasından sustalı olarak tabir edilen bir bıçağın çıktığı ileri sürüldü.

  BARİKATLARI ATEŞE VERDİLER
  Alsancak'a dönen topluluk Talatpaşa Bulvarı üzerinde sloganlar attı. Ardından Plevne Bulvanı ile Talatpaşa Bulvarı üzeri Gazi Ortaokulu karşındaki kavşağa barikatlar kuruldu. Bölgede bulunan bir trafik ışığının direğini deviren topluluk, bank ve çöp konteynırlarını da barikatara getirerek ateşe verdi. Güzargahtaki kaldırım taşları ile kablolarla Talatpaşa Bulvarı'nı Basmane Garı yönü ile Cumhurilet Bulvarı girişi yönüne doğru traiğe kapattı. Ayrıca grup, çevredeki trafik ışıklarının lambalarına da zarar verdi. Sayıları ilerleyen saat ile giderek azalan grup, saat 01.30 sıralarında tamamen dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı