Gündem Haberleri

  İzmir'de minibüsçüler eylem yaptı

  A.A
  26.12.2014 - 17:09 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde şehir içi yolcu taşımacılığı yapan hatlı 240 minibüsün şoförü, güzergahlarındaki hatlara yeni minibüslerin ilave edilmesini protesto amacıyla Bahriye Üçok Bulvarı'nı trafiğe kapatarak eylem yaptı.

  Karşıyaka ilçesinden Bornova, Evka-5, Örnekköy, Onur Mahallesi, Gümüşpala, Evka-2 ve Cumhuriyet mahallelerine şehir içi yolcu taşıyan 240 minibüsün şoförü, konvoy halinde Bahriye Üçok Bulvarı üzerinde araçlarını durdurdu. Karşıyaka son durakta toplanan şoförler, basın açıklaması yaptı.

  Minibüsçüler adına açıklama yapan Suat Aksu, İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Taner Uğur'un teklifiyle Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nden (UKOME) güzergahlarındaki hatlara yeni minibüslerin sokularak rant elde edildiğini iddia etti. Güzergahta 240 minibüs çalışırken, UKOME kararıyla 17 minibüsün daha hatta ilave edildiğini söyleyen Aksu, "UKOME'den 7 minibüsün daha hatta ilave edilme kararının alındığı haberini aldık. Bu güzergah bu kadar çok minibüsü artık kaldıramaz. Kararların gözden geçirilmesini ve ilave minibüslerin hattan çıkarılmasını istiyoruz" diye konuştu.

  Mehmet Nuri Bagana da UKOME'de kararlar alınırken azınlıkta kaldıklarını, bu nedenle de Minibüsçüler Odası yönetiminin rant elde edecek kararları buradan kolaylıkla geçirdiğini iddia etti.

  Bagana şöyle konuştu:

  "Burada 240 arkadaşımızla tepkimizi ortaya koyuyoruz. Ne yazık ki Minibüsçüler Odası bazı kişilere rant sağlamakla meşgul. Bu güzergahta minibüs hatları 1,5 milyon liraya kadar satılıyor. Başka bir hatta sokulan minibüs, bir süre sonra Karşıyaka güzergahındaki hatlara alınıyor. Henüz 2 ay bile geçmeden minibüs hattı satılarak el değiştiriyor. Ortada büyük rant dönüyor. Buradaki arkadaşlarımla birlikte buna göz yummayacağız, mücadele edeceğiz. Bu güzergahta çalışan arkadaşlarımız yeni minibüslerin ilave edilmesiyle geçim sıkıntısı yaşamaya başladı."

  Eylem nedeniyle güvenlik önlemi alan polis ekipleri, Bahriye Üçok Bulvarını yaklaşık 1 saat trafiğe kapatan ve yolcu almayan minibüs şoförlerini eylemlerini sonlandırması uyarısında bulundu. Bu sırada bazı trafik polislerinin minibüslerin plakalarını fotoğrafladı. Minibüs şoförleri, daha sonra yolu trafiğe açarak eylemlerine son verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı