İZMİR HABERLERİ

İzmir'de kültür sanat

AA / Emre Umurbilir
29.01.2015 - 10:43 |Son Güncelleme :

- İZDOB, "Tosca", "Mevlana'nın Çağrısı" "Lüküs Hayat" ve "Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti"yi sahneleyecek - İzmir Devlet Tiyatrosu, "Kadın Sığınağı" adlı oyunun prömiyerini yapacak - İzmir Büyükşehir Belediyesince "Saygun Müzik Festivali - İzmir Piyano Yarışması" düzenlenecek

İzmirde kültür sanat
AA / Emre Umurbilir

İZMİR (AA) - İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta "Tosca", "Mevlana'nın Çağrısı" "Lüküs Hayat" ve "Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti"yi sahneleyecek.

Yoğun istek üzerine İZDOB tarihinde üçüncü kez repertuvara alınan Giacomo Puccini'nin "Tosca" operası, bu akşam Elhamra Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak.

Orkestrayı şef Tulio Gagliardo'nun, koroyu Ali Hoca'nın yönettiği "Tosca", Haldun Özerten'in yönetmenliğinde sahneye koyulan operanın dekor tasarımı, Nihat Kahraman, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, ışık tasarımı Müfit Özbek tarafından gerçekleştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi, 30-31 Ocak'ta "Mevlana'nın Çağrısı" balesinde, Mevlana düşüncesinin toplumda kabul görmesi, Şems-i Tebrizi ile karşılaşma, semanın doğuşu ve yaygınlaşması, Şems’in kayboluşu, Mevlana’nın yedi öğüdü ve çağrısı, dans estetiğiyle sunuluyor.

Evrendeki en temel hareketin "dönme" olduğunun vurgulandığı, dünyanın kendi etrafında dönüşüyle sema arasındaki ilişkinin anlatıldığı balede, Ziya Azazi, Dolun Doyran, Tolga İyiuyarlar, Emre Kaynarsu, Doruk Demirdirek, Egemen Kement, Yasemin Altınel, Aslı Çilek, Burcu Olguner, Cihan Genek, Gökhan Bucuga ve Bülent Özdemir, başlıca rollerde yer alıyor.

Can Atilla’nın müziği, Mehmet Balkan’ın koreografisi, Şefik Kahramankaptan’ın librettosu ile hazırlanan "Mevlana’nın Çağrısı"nın İzmir sahnelemesini, Lale Balkan üstleniyor.

Sahne yönetmenliğini Haldun Dormen'in üstlendiği "Lüküs Hayat" opereti, 3 Şubat Salı günü Elhamra Sahnesi'nde sunulacak.

Türk toplumunun batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan komik durumları sahneye taşıyan operette küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık'ın, girdikleri zenginlere ait bir evde kendilerini kıyafet balosunda bulmalarıyla gelişen olaylar anlatıyor.

Ali Hoca ve Aytuğ Ülgen'in orkestra yönetmeni, Tayfun Çebi'nin dekoratör, Gülay Korkut'un kostüm kreatörü, Şebnem Şenel'in koreograf, Oktay Kanca'nın ışık dekoratörü olduğu iki perdelik operette Haldun Özörten, Teyfik Rodos, Nazlı Alptekin, Şeniz Çimen, Elif İpek Genek, Kaner Sümer, Hasan Alptekin, Seza Agun ve Çiğdem Tezişçi'nin de bulunduğu 39 oyuncu rol alıyor.

"Opera aryaları ile çocuklara operayı sevdirme" düşüncesinden yola çıkılarak tasarlanan "Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti" de çarşamba günü, aynı mekanda izlenebilir.

Piyanistler Nilay Genç Çebi ve Ilgın Kalın'ın dönüşümlü olarak görev aldığı müzikalde, Onur Amaç, Murat Duyan, Özlem Ateş Aksungur, Melisa Yenal, Zafer Rengin Baykal, Başak Karataş, Murat Direk, Tankut Eşber, Bekir Baytekin, Barış Yener, Nejat Şengün ve Esra Bengütaş rol alıyor. Müzikalin dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Oktay Kanca tarafından hazırlandı.

-İzmir Devlet Tiyatrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu, Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı, Tomris Çetinel’in yönettiği "Kadın Sığınağı" adlı yeni oyunla seyircileri selamlayacak.

Kadına şiddeti gerçeğini, bir sığınma evindeki kadınların öykülerinden yola çıkarak ortaya koyan oyunda, Selmin Barutçuoğlu, Hülya Böceklioğlu, Süreyya Kilimci İdiz, Gerçek Özkök Yağcı, Sabiha Sonkan, Dilek Çetiner Demir , Hülya Dilek Arda, Burcu Aksakal, Şule Demirezen, Gizem Cessur ve Nehir Akkoç rol alıyor.

Oyunun dekor tasarımı Suar Şeylan, kostüm tasarımı Yıldız İpeklioğlu, ışık tasarımı Kemal Görgün, müzikleri ise Tanju Kumbaracıoğlu tarafından yapıldı.

İzmir Konak Sahnesi'nde 3 Şubat Salı günü prömiyeri yapılacak oyun, çarşamba günü de sahnelenecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu, ayrıca Jean-Claude Carriere'in yazdığı, Esen Özman'ın Türkçeye kazandırdığı "Akıl Defteri" adlı oyunu, bu akşamdan cumartesiye kadar aynı mekanda izleyiciyle buluşacak.

Umut Uğur'un yazdığı, Emre Başer'in yönettiği "Canlanan Masallar" adlı çocuk oyununu ise pazar günü küçük sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

-İZDSO

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), yarın Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) Tolga Taviş şefliğinde, keman virtüözü Domenico Nordio solistliğinde konser verecek.

Konserde, Ahmed Adnan Saygun'un keman konçertosu, Felix Mendelssohn'un "Bir Yaz Gecesi Rüyası" seslendirilecek.

- "Saygun Müzik Festivali - İzmir Piyano Yarışması"

İzmir Büyükşehir Belediyesince AASSM'de "Saygun Müzik Festivali - İzmir Piyano Yarışması" düzenlenecek.

Konserler ve ustalık sınıflarının yanı sıra genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve deneyimlerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenecek etkinlik, pazartesi başlayıp bir hafta sürecek.

-Diğer etkinlikler

Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi, yarın Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasının konserine ev sahipliği yapacak.

Can Güçkan (Viyola), Fazıl Hakan Gürkan (Viyolonsel), Yusuf Çelik (Viyolonsel), Hakan Özaytekin (Keman), Hüseyin Mehmetoğlu (Viyola) ve Tolga Kulak'tan oluşan (Keman) Touche Sextet, cumartesi aynı mekanda sahne alacak.

-Sergiler

Ayten Karasu Güreşçi'nin resim sergisi, 16 Şubat'a kadar Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde görülebilir.

İmbat Sualtı Görüntüleme Merkezinin fotoğraf sergisi, 28 Ocak-23 Şubat'ta İzmir Sanat Fuaye'de gezilebilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir'de kültür sanat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2015 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir'de kültür sanat haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:46
 • Güneş
  08:14
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı